mountauin sized

22.10.2014
Ефективна боротьба з нелегальним ринком тютюнової продукції

Логотип издания

 

 Підвищення ставок акцизу на тютюн сприяло зростанню виробництва контрафактної продукції. Відповідно до досліджень, частка споживання незаконно виготовлених сигарет в 2012 р перевищувала 5%, а в 2013 г. - вже близько 9%.

Зростання контрафактної продукції шкодить не тільки виробникам, але і безпосередньо споживачам. Якість продукції не забезпечується і ніким не контролюється.

За останні 2 роки команда юристів VB PARTNERS на чолі з радником, адвокатом Олександром Лук'яненко, активно супроводжує проекти боротьби з незаконним виробництвом, шляхом отримання судових рішень на знищення контрафактних сигарет і обладнання по їх виготовленню.

В законодавстві України відсутній ряд положень, які сприяли б досягненню основної мети виробників - знищенню обладнання з виготовлення контрафактної продукції.

Наприклад, тільки лише ст. 229 КК України - незаконне використання знака для товарів і послуг передбачає відповідальність у вигляді знищення обладнання з виробництва контрафактної продукції. В той самий час, спеціальна стаття - 204 КК України - незаконне виробництво підакцизних товарів, а також ст.199 КК України - підробка акцизних марок такої відповідальності не передбачають. 

 
При цьому, обов'язковою ознакою ст. 229 КК України є наявність значної шкоди для виробника, а також причинно-наслідковий зв'язок між таким збитком і діями обвинувачених.

Механізм розрахунку збитку законодавством України не врегульовано і немає єдиного підходу до даного питання в судовій практиці.

Як правило, органи слідства збиток розраховують шляхом підсумовування вартості реалізованої продукції у відповідних точках продажу. При такому підході не враховується продукція, вилучена безпосередньо на нелегальному виробництві, яку ще не встигли реалізувати.

Таким чином, на практиці застосувати статтю 229 КК України складно, оскільки без якісних оперативних дій з боку правоохоронних органів, практично неможливо встановити, в яких обсягах був реалізований контрафакт з конкретного нелегального виробництва.

Правоохоронні органи не приділяють належної уваги на якісний збір доказів вчинення злочину за ст. 229 КК України, оскільки більш зацікавлені в розслідуванні справ по заподіянню шкоди державі у вигляді підробок марок акцизного податку (ст. 199 КК України). Зазначені склади, як правило, розслідуються одночасно.

Тому, обладнання з виробництва контрафакту не знищується, що призводить до його поверненню на тіньовий ринок.

Нами був вироблений механізм застосування ст.229 КК України, а саме кваліфікації дій обвинувачених, як замах на злочин. Така кваліфікація не вимагає наявності збитку, але дозволяє застосувати санкцію ст. 229, а саме покарання у вигляді знищення обладнання.

З використанням даного механізму, в червні 2013 в одному із західних обласних центрів України була знищена нелегальна лінія по виробництву тютюнових виробів. На даний момент, підходить до завершення процес по знищенню обладнання, яке виробляло контрафактну продукцію в підпільному цеху одного з районних центрів на сході країни.

На думку представників виробників, перспектива реальної протидії зростанню контрафакту існує, проте необхідні системні рішення щодо зміни законодавства, щоб боротися з проблемою масштабно, а не приватними процесами.

(за материалам інтернет видання "Вісник Асоціації юристів України")

Визнання:

bl-logo-dana 2 3 large 2 9 LOGO ULF 2016