mountauin sized

01.08.2014
Як завадити прокуратурі втручатися у бізнес-процеси в країні

Логотип издания

В останні роки прокуратура стала повноцінним учасником бізнес-процесів і не соромилася брати активну участь у політичному житті країни. Ринок M&А отримав нового гравця, який фактично перетворив його на ринок поглинань за ціною, від якої не прийнято відмовлятися. Вирішення корпоративних конфліктів стало їх прямою функцією, а на місце «професійних рейдерів» прийшли хлопці в рангах старших радників юстиції. Їх інструментарій простий − кримінальна справа і загроза в'язниці.

Призначення Генеральним прокурором людини не з системи, хоча й міліціонера, свідчить про недовіру Президента до існуючої структури. Чи достатньо такого призначення, щоб змінити ситуацію?

Для себе відзначив дві заяви нового Генерального прокурора, Віталія Яреми. Перша − про неможливість реалізації в Україні грузинського сценарію реформи. Друга − перенесення розгляду Верховною Радою нового закону про прокуратуру, який уже був готовим до другого читання.

Реформа грузинської прокуратури, як і реформи в інших сферах, була досить безкомпромісною. Станом на 2003 рік у грузинському відомстві працювали 1556 прокурорів, а до 2012 року їх залишилося тільки 350. Звільняли всіх співробітників, яких підозрювали в корупції. В Україні Генеральний прокурор анонсував скорочення апарату ГПУ та обласних прокуратур більше ніж на 1 500 осіб, що складає близько 7% від загальної кількості співробітників. Залишаються невідомими принцип і критерії такого скорочення.

Чи готова прокуратура до змін, чи готове керівництво країни відмовитися від такого зручного інструменту впливу і «вирішення» в тому числі політичних конфліктів? Серйозність намірів влади ми дізнаємося найближчим часом, після голосування ВРУ нового закону «Про прокуратуру».

Даний закон було підготовлено ще попередньою адміністрацією, він отримав позитивну оцінку від європейських інституцій. Якою буде прокуратура після його прийняття?

  1. Головна позитивна новина − ліквідація функції здійснення нагляду за дотриманням і застосуванням законів. Ліквідуючи загальний нагляд, ми не тільки виконуємо свої зобов'язання перед Європою, а й прощаємося з радянським розумінням ролі прокуратури.

    Цей крок значно полегшить життя українського підприємця. Прокуратура використовувала цю функцію як привід прийти «в гості». Теми для обговорення були абсолютно різними − від порушення прав трудящих і підстав землекористування до питань приватизації. Я казав раніше, і повторю знову − прокурори не повинні ходити по кабінетах бізнес-центрів.

    Тепер вони не зможуть безпідставно прийти в офіс і зажадати пояснень або вилучити будь-які документи. Не буде ні приписів, ні протестів. Переконаний, що набуття цією нормою чинності спровокує масове звільнення прокурорських працівників. Втрачається мотивація їхньої подальшої трудової діяльності.

  2. Істотно обмежується можливість втручання в комерційні суперечки. Сьогодні прокуратура, прикриваючись публічним інтересом, має можливість ініціювати або вступити практично в будь-який судовий процес. Така активність часто обгрунтована бажанням провести ревізію приватизації, виділення земельної ділянки або видання дозволу на надрокористування. Незміцніла самосвідомість українських судів сприймала участь прокуратури як сигнал до дії − задовольнити побажання колег у прокурорських мундирах.

  3. Нова система контролю прокурора передбачає наступне. Перше − раз на рік прокурор проходитиме таємну перевірку його чесності. Фактично йдеться про легалізацію «провокації хабара». Подібну практику необхідно запровадити в усіх органах державної влади. Друге − скарги на дії прокурора буде розглядати не його безпосередній начальник (вищий за рангом прокурор), а спеціальна дисциплінарна комісія (у цьому питанні впроваджується схожа система з дисциплінарною відповідальністю суддів і адвокатів).

  4. Передбачено зменшення загальної кількості прокуратур шляхом їх укрупнення або ліквідації прокуратур міст. Також ліквідуються спеціалізовані прокуратури: транспортна, військова, природоохоронна.

  5. Значно реформується система кадрової роботи. Претендент на звання прокурора, за аналогією з суддями, повинен буде пройти анонімний іспит, а також тестування на поліграфі! Впроваджується прокурорське самоврядування, що гарантує незалежність прокурора від його керівника.


Що ще може зробити Генеральний прокурор, щоб дійсно побороти корупцію?

Перше. Провести комплексну люстрацію прокурорських кадрів на всіх рівнях. Краще тимчасова нестача «робочих рук», ніж затаєні корупціонери.
Необхідно усунути від посад усіх прокурорів до рівня невеликого районного центру. Теза про наявність порядних професіоналів − не приймається. В існуючій системі юрист, який досяг рівня районного прокурора, «по лікоть» у корупції.

Слід також звільнити всіх співробітників, причетних до арештів учасників Майдану. Провести комплексну перевірку справ, які використовувалися для переділу власності. Такими методами всю систему не очистиш, але сигнал про зміну ситуації буде почуто.

Третє. Призначити прокурорами областей і великих міст цивільних юристів, наприклад, із адвокатів.

Упевнений, бізнес-спільнота надасть кілька десятків прізвищ партнерів юридичних компаній з бездоганною репутацією, які успішно впораються з цим завданням. Призначивши юриста прокурором, вирішується ще одна ключова проблема − впровадження в систему професіоналів, позбавлених мислення обвинувального характеру. Заступниками таких прокурорів можуть залишатися прокурорські кадри. Саме такий симбіоз розіб'є корупційні вузли й не дасть формуватися новим, як мінімум, найближчий рік. Цей час слід використати для побудови прокуратури нового зразка.

(за матеріалами forbes.ua)

Визнання:

bl-logo-dana 2 3 large 2 9 LOGO ULF 2016