mountauin sized

20.10.2015
Чи буде спрощена процедура реєстрації речових прав на нерухомість?

Логотип издания

В парламенті готується до другого читання законопроект «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (№2982), яким передбачено передачу права реєстрації речових прав на нерухомість до органів місцевого самоврядування. Також розширюються права нотаріусів щодо реєстрації прав на нерухомість, розглядається надання таких прав іншим суб’єктам (банки, агентства нерухомості). За Мінюстом залишаються контрольні функції (зокрема, передбачається запровадження адміноскарження відповідних рішень місцевої влади до міністерства).

Чи буде спрощена процедура реєстрації речових прав на нерухомість?
Свою думку щодо такої моделі висловив юрист VB PARTNERS, Денис Шкаровський.

«Запропоновані законопроектом № 2982 зміни суттєво не вплинуть на порядок розгляду заяв про державну реєстрацію речових прав для громадян та юридичних осіб.

Так, строки проведення державної реєстрації, порядок подання заяви не змінюються, за виключенням надання повноважень нотаріусам щодо проведення державної реєстрації прав.

У зв’язку з цим, не є зрозумілою позиція суб’єкта законодавчої ініціативи щодо прийняття нового закону про державну реєстрацію речових прав замість внесення змін до існуючого закону.

Безперечно, позитивними новелами є:

1. Передання повноважень з державної реєстрації прав нотаріусам, незалежно від чинення ними нотаріальної дії.
Вважаю, що такі повноваження, по-перше, значно прискорять державну реєстрацію речових прав для заявників, які звернулись до нотаріуса, та, по-друге, розвантажать органи державної реєстрації.

2. Запровадження процедури адміністративного оскарження рішень про відмову в державній реєстрації прав.
Така процедура значно прискорить процедуру оскарження неправомірних рішень та відновлення порушених прав, оскільки адміністративні суди, враховуючи значну завантаженість, не здатні оперативно та якісно розглядати справи.

Разом з тим, вважаю недоречним надання повноважень з державної реєстрації банківським установам, оскільки, фактично, приватним особам будуть делеговані функції держави щодо офіційного визнання речових прав інших осіб, що порушить принцип рівності суб’єктів права власності».

(за матеріалами видання «Закон і Бізнес»)

Визнання:

bl-logo-dana 2 3 large 2 9 LOGO ULF 2016