mountauin sized

21.06.2017
Про підсумки своєї каденції і майбутніх професійних планах, розповів Денис Бугай в інтерв'ю, спеціально для видання «Юридична практика»

Логотип издания

Денис Бугай, президент Асоціації правників України (АПУ) в 2013-2017 роках, в інтерв'ю «Юридичній практиці» підвів підсумки своєї каденції, а також поділився подальшими громадськими та професійними планами.

- Якщо порівнювати Асоціацію правників України зразка 2013 року з існуючою зараз, що змінилося за ці чотири роки?

- Я б всі зміни в нашому суспільстві розділив на дві частини. Перша - це те, що має кількісне вираження, а друга - те, що не можна висловити мовою цифр. Якщо говорити про кількісні показники, то АПУ збільшилася на 3 тис. членів. Чотири роки тому ми проводили 150 заходів на рік і вважали це приголомшливою цифрою і великим досягненням. Зараз ми проводимо вже 400 заходів на рік (якщо відкинути всі вихідні, відпустки і свята, виходить по два заходи у день). Хочу відзначити роботу наших комітетів, які демонструють набагато більшу активність (проходить близько 200 засідань в рік) і стали дійсно центрами життя юриста по його спеціалізації. І, звичайно ж, наші регіональні відділення, які проводять близько 140 засідань на рік. Важливе і питання ресурсів для такого активного розвитку - ми збільшили кількість генеральних партнерів Асоціації до десяти, ще п'ять партнерів підтримують нашу щорічну діяльність.

Якщо ж говорити про те, що виміряти не можна, то в першу чергу відзначу, що ми стали дійсно співтовариством, яке має спільні цілі та устремління, а не просто клубом за інтересами. І друге - ми домоглися впливу у суспільстві, з організації, яка займалася розвитком включених до її складу членів і цікаво проводила час, ми перетворилися на гравця в правовій сфері держави.

- У своїх інтерв'ю «Юридичній практиці» чотири і два роки тому ви в числі основних пріоритетів на посаді президента АПУ називали активізацію Асоціації в публічно-правовій сфері та пошук наступника відповідно. Я так розумію, що обидві мети успішно реалізовані?

- Перше завдання, вважаю, реалізоване повністю. Що стосується наступника, то я б дивився ширше: я поставив перед собою завдання зробити так, щоб АПУ не залежала від особистостей і стала інституцією. У сучасному світі зміни просувають не особистості, а групи лідерів. Ми протягом кількох років планомірно розвивали менеджерів Асоціації: для нас лідери - це не тільки президент і члени правління, це також керівник комітету, член ради комітету, наш представник в громадській раді будь-якого держоргану, керівник регіонального відділення. Ми сформували команду зі ста активних лідерів-юристів, які якщо не кожен день, то хоча б раз на тиждень роблять щось позитивне для АПУ. Тому якщо говорити про наступника, то це сотня активних юристів по всій країні.

- Що із запланованого вдалося реалізувати в повній мірі, що, можливо, втратило актуальність, а що належить завершити вже п'ятому президенту АПУ?

- Про успіхи я вже розповів, так що давайте зосередимося на тому, що реалізовано не до кінця і над чим ще треба працювати. На жаль, нам не вдалося забезпечити прийняття нової редакції закону про адвокатуру та запустити глибоку і якісну реформу адвокатури. Друге, до чого варто докласти зусиль, - це міжнародне співробітництво. АПУ визнана всіма великими закордонними асоціаціями юристів, але ми повинні звучати голосніше і частіше в світовому співтоваристві. Ми повинні стати частиною цієї спільноти. Я знаю, що таку мету поставив перед собою Володимир Саєнко (віце-президент АПУ - прим. ред.). Судячи з його настрою, можу з упевненістю сказати, що цей пункт програми буде реалізований.

- Які ще пріоритети ви виділяєте для нового керівництва Асоціації?

- Перш за все це подальше розширення нашої спільноти. Потенціал ще не вичерпаний. Друге - посилення менеджерської команди секретаріату, яке на сьогоднішній день, на мою думку, є найсильнішою управлінською командою NGO в Україні. Але Асоціація зростає і вимагає професійного управління. Ну і, безумовно, посилення наших позицій в публічно-правовій сфері, посилення нашого експертного потенціалу з глобальних питань для юридичної спільноти і суспільства в цілому.

- На вирішенні яких завдань ви плануєте зосередитися як президент у відставці і член правління АПУ?

- Головним пріоритетом для мене буде адвокатура. Я маю більше десяти років адвокатського стажу, практикую у судах, тому критична ситуація в адвокатурі не може мене не хвилювати. Це і постійні конфлікти всередині адвокатури, і нескінченні судові тяжби, і створення паралельних органів самоврядування, і відсутність плюралізму і свободи ініціативи, і питання статусу адвокатури в суспільстві і в структурі правоохоронних органів. Нас, як адвокатів не поважають, наші права і права наших клієнтів не дотримуються. Незважаючи на те що, згідно з Конституцією, ми відносимося до органів правосуддя, де-факто такими не є. Зміна ситуації в адвокатурі - головний пріоритет для мене.

- Чи означає це, що крім АПУ ви будете займатися іншою громадською діяльністю, а можливо, і політичної?

- Політичних проектів однозначно не буде. АПУ та адвокатура будуть займати левову частину часу. Я зосереджуся на роботі з регіональними відділеннями Асоціації. Ми плануємо проведення сотень різних заходів і зустрічей з адвокатами. І, безумовно, це розвиток нашої ініціативи «Адвокат майбутнього». Вже сьогодні ми приступили до формування стратегії розвитку адвокатури. У найближчі місяці хочемо сформулювати наші пріоритети, обговорити їх в максимально широкому колі колег і почати великий проект по їх реалізації. Це передбачає роботу з державою, взаємодія з суспільством, зміна нашого профільного закону, внесення змін до Кримінального процесуального кодексу - десятки дій, спрямованих на зміну ситуації в адвокатурі та зміна ставлення до адвокатів в суспільстві.

- Яка роль у всіх цих процесах відводиться АПУ?

- Ми з колегами плануємо побудувати горизонтальну мережу, яка не буде прив'язана тільки до АПУ. Розраховуємо, що до нас приєднаються активні колеги в регіонах (і вони вже приєднуються), члени адвокатського самоврядування та учасники програми «Адвокат майбутнього» - всі, кому не байдужа доля адвокатури.

- Чи залишиться у вас час на власну юридичну практику?

- Відкрию завісу: в останній рік пріоритетність власної практики в рамках VB PARTNERS значно зросла в порівнянні з першими роками на посаді президента АПУ. Планую й далі концентруватися на адвокатській діяльності. Ми з партнерами затвердили стратегію розвитку на найближчі п'ять років, що передбачає бутиковість з акцентом на двох практиках - кримінально-правовій та практиці вирішення спорів. Ми маємо намір потіснити лідерів ринку в цих сферах.

- Ви детально говорите про ситуацію в адвокатурі, але зараз юридична професія в цілому, у всіх її напрямах, відноситься до найбільш критикованим в суспільстві. Чому так сталося і що професійне співтовариство може і повинно зробити для відновлення довіри до професії?

- Є суб'єктивні і об'єктивні чинники тотальної недовіри до юристів в суспільстві. Суб'єктивні обговорювати не хотілося б. Що стосується об'єктивних, то це перш за все розрізненість юридичної професії.

В суддівській професії спостерігаються дуже цікаві позитивні тенденції, одним з двигунів яких є член правління АПУ Володимир Кравчук. Він і його колеги заснували Асоціацію суддівського самоврядування і є носіями ідей, які намагаються донести суспільству: щодо ролі судді, його статусу. Вони показують позитивні приклади для формування в суспільстві критичного підходу до ситуації в судах, до постійних і не завжди обґрунтованих звинувачень.

Друге - в прокуратурі все сумно та прикро: ми не бачимо нормального сценарію реформування прокуратури. І поки він не з'явиться, будь-які позитивні зміни в суспільному сприйнятті прокуратури не відбудуться. Можливо, запропонувати свій сценарій реформування прокуратури - це завдання в тому числі і АПУ.

Третє - адвокатура: поки ми не подолаємо внутрішні розбіжності, ми будемо стикатися з постійною зовнішньою критикою. Професійному співтовариству потрібно сформувати бачення ролі адвокатури в суспільстві і презентувати його, показати, що адвокат - це не ремісник, який заробляє гроші, а важлива складова в трикутнику правосуддя.

- У вас прозвучала теза про розрізненість професії. Чи можлива консолідація в принципі?

- Я виступаю послідовним прихильником американської моделі, коли всі представники трьох ключових професій (судді, адвокати та прокурори) є членами однієї організації. Ми поки далекі від цього, але перший крок вже зроблено: згідно з Конституцією України, виключне право судового представництва надано адвокатам, тобто в рамках судового засідання ми вже виступаємо єдиною професією під назвою «Правосуддя». І ми повинні наповнити практичним змістом цю конституційну норму, налагодити діалог між професіями, консолідувати їх. Це завдання як громадських організацій, так і лідерів відповідних професій (голови Вищої ради правосуддя, голови Верховного Суду, Генпрокурора, керівника Національної асоціації адвокатів України), повинен бути створений майданчик, на якому буде формуватися загальна стратегія розвитку правосуддя.

Визнання:

bl-logo-dana 2 3 large 2 9 LOGO ULF 2016