Під час виборів політики завжди обіцяють, що тиск на бізнес впаде. Правоохоронці будуть займатися злочинцями, а не бігати з обшуками по офісних центрах. Кожен новий Президент обіцяє ліквідувати економічний підрозділ СБУ. Гарант наголошує, що спецслужба сконцентрується над питаннями національної безпеки, а не бізнесу.

Наступна пуста обіцянка – ліквідація податкової поліції, її трансформація з силового органу зі своїми спец підрозділами в аналітичну службу. Ми всі розуміємо, що податкова міліція немає ніякого відношення ні до поліції, ні до податків і є лише інструменту тиску, вибивання хабарів і прикриттям конвертаційних центрів. Статистика їхньої діяльності – історія провалів та службових злочинів.

Влада намагалася обмежити корупційний апетит правоохоронців шляхом прийняття двох пакетів законів, що отримали назву «Маски-шоу стоп №1 та №2». Хоча норми цих законів позитивно вплинули на відносини правоохоронці-бізнес, головні цілі не були досягнуті. Слідчі, прокурори, частково судді застосовують їх у неправильний спосіб і надалі використовують кримінальні провадження для вимагання та тиск.

Черговий туман надій розвіявся, констатуємо – кардинальних змін не очікується. Слід формувати бізнес практику з розумінням, що правоохоронці втручатимуться в нашу діяльність.

Як нейтралізувати вплив правоохоронців на бізнес?

ТОП-5 порад від топ-адвоката в сфері White-collar crime:

  1. Зробіть аналіз бізнес-моделі на предмет наявності кримінальних ризиків. Мета – визначити точки потенційної напруги. Досвід роботи та постійний аналіз практики правоохоронців дає поживний матеріал. Дії слідчих стандартні, зона їх інтересів зрозуміла і спільна не залежно від органу. Операції з готівкою, операції з компаніями з ознаками фіктивності та без зрозумілою ділової мети, аутстафінг, активне долучення ФОП до бізнес процесів, тощо. Слід поглянути на свої процеси зі сторони, поглядом слідчого, та виділити коло потенційних питань. За результатом такого аналізу необхідно скорегувати бізнес модель з метою зниження кримінально-правових ризиків.
  2. Не займайтеся самолікуванням, у тому числі силами in-house lawyers. Скористайтеся професійною допомогою адвоката. Досвідчений адвокат розуміє не лише психологію слідства, він також знає їх  методики і легко прораховує наступні кроки. Також слід пам’ятати про певну психологічну стійкість, імунітет проти агресивності слідства, яким володіє адвокат. Особистий досвід показує, вміння зберігати спокій та відсутність будь-якого емоційного забарвлення, дозволяють сконцентруватися над ключовим, відокремити другорядне. Як результат – сформувати переможну стратегію нейтралізації негативного впливу.
  3. У випадку отримання запиту/ухвали/інформації про розслідування – не чекайте поки до вас прийдуть «гості», почніть власне розслідування. Професійний аналіз перших дій слідства дозволяє сформувати прогноз з точністю 99%. Нехай адвокати зроблять детальний аналіз запиту, визначать коло питань, вивчають відкриті джерела та судові ухвали, зрозуміють суть розслідування та межі потенційного слідчого інтересу, складуть перелік долучених контрагентів, реєстр документів, що будуть складати цінність для слідства та перелік співробітників, які у майбутньому можуть бути допитані. За результатом такої роботи будуть сформовані прогнози та перелік майбутніх питань до менеджменту компанії. Проінформований, підготовлений – озброєний. Якщо запалає «пожежа» – «вогнегасник» має бути поряд.
  4. Професійний рівень правоохоронців зростає, не слід недооцінювати їх можливості розібратися у складних бізнес процесах та застосувати «больовий прийом». За останні роки, кожний правоохоронний орган сформував свої високоефективні «економічні підрозділи». Слідчі, прокурори, детективи значно покращили свої знання та практичні навички.  Вони навчилися робити глибокий аналіз, збирати докази, долучати професійних експертів-економістів,  оцінщиків та аудиторів. НАБУ навіть мають спеціалістів з фінансового форензік у своєму штаті. Особливий прогрес помітний у питаннях міжнародної співпраці з правоохоронними органами інших країн.
  5. Сучасні кримінальні розслідування не мають кордонів. Банківської таємниці не існує. Доступ до усього об’єму ваших закордонних транзакцій – це лише питання часу та зусиль слідчого. Попередні роки розслідування зупинялося, коли в ланцюгу транзакцій зустрічалася іноземна компанія чи рахунок в іноземному банку.  Сьогодні це не перепона, це лише додаткових три місяці роботи. Закордонні партнери діляться інформацією, яка стала їм відома щодо українських контрагентів. У тому числі інформацією, яку отримали від підрозділів фінансового моніторингу банків. Концепції банківської таємниці перестали існувати, для європейського прокурора немає жодних обмежень на її розкриття.

Кримінально-правові ризики – невід‘ємні реалії українського бізнесу. Це як курсова різниця, яка постійно змушує корегувати бізнес практику та пам’ятати про ризик, що з’явиться в будь-який момент.

Зробіть домашнє завдання – проаналізуйте ризики, отримайте допомогу адвоката і тоді  кримінальне розслідування не стане для вас черговим  «чорним лебедем».

Автор: Денис Бугай, адвокат, партнер VB PARTNERS, Президент Асоціації юристів України