Міжнародні санкції стали ключовим елементом сучасних міжнародних відносин. В тому числі, це складова реакції світу на збройну агресію рф проти України. Метою усіх санкцій є зменшення економічної можливості фінансувати озброєння та військової агресії. Вони можуть вживатися в односторонньому порядку, або на багатосторонній основі.
Планувалось поетапне посилення санкцій: починаючи від обмеження співробітництва та постачання окремих видів технологій до впровадження секторальних санкції, спрямованих проти окремих секторів економіки.
З 2014 року, після початку збройної агресії російської федерації, cанкції ввели ЄС (1412 фізичних осіб та 450 підприємств), Велика Британія (1496 фізичних осіб та 185 підприємств), США (1382 фізичних осіб та 1313 підприємств), Канада (1602 фізичних осіб та 331 підприємств), Швейцарія (1397 фізичних осіб та 592 підприємств), Австралія (1046 фізичних осіб та 106 підприємств), Японія (954 фізичних осіб та 412 підприємств), загалом — 41 країна.
Наразі НАЗК спільно з МЗС України ведуть роботу з посилення міжнародних санкцій.
Види міжнародних санкцій.
По суті, в міжнародному праві існує п’ять видів санкцій: економічні, дипломатичні, військові, спортивні санкції та санкції щодо довкілля. Ці санкції також можуть бути, як персональні (індивідуальні) так і секторальні.
Типові санкції включають:
- ембарго на постачання зброї;
- обмеження на в’їзд осіб зі списку (заборона на поїздки);
- заморожування активів, що належать особам або організаціям, включеним до списку, заборона будь-кому надавати будь-які кошти особам, включеним до санкційного списку;
- обмеження щодо певних секторів економічної діяльності, включаючи заборону на імпорт або експорт певних товарів, заборону на інвестиції, надання певних послуг тощо.
Станом на сьогодні існують такі основні санкційні списки:
- санкції ООН, які приймаються Радою Безпеки ООН. Список поширюється на всі держави-члени ООН. Складність їх накладення полягає в тому, що будь-який із п’яти постійних членів РБ ООН може накласти вето на резолюцію про застосування санкцій. Наприклад, росія застосувала право вето, щоб заблокувати санкції ООН проти неї.
- санкції Європейського Союзу, які ухвалює Європейська Рада.
- санкції США, які запроваджуються Управлінням з контролю за іноземними активами (OFAC). Цей «монстр» – підрозділ Міністерства фінансів США, який займається питаннями фінансової розвідки, плануванням та застосуванням економічних й торговельних санкції з метою підтримки цілей американської безпеки і зовнішньої політики. Санкції США є, мабуть, найвпливовішим у світі.
- санкції Великобританії запроваджує Міністерство фінансів. Контроль за їх виконанням здійснює Управління із застосування фінансових санкцій (OFSI).
- санкції Австралії впроваджує Міністерство закордонних справ і торгівлі (DFAT).
Контроль за дотриманням санкцій.
В свою чергу, міжнародна спільнота приділяє увагу не тільки запровадженню санкцій, а й їх ефективності. Бо нажаль, на даний час трапляюся випадки обходу санкцій.
Так, 04.03.2022 р. Європейська комісія оголосила про створення EU Sanctions Whistleblower Tool (Інструмент інформування про санкції). Це – сервіс, за допомогою якого, будь-хто може анонімно повідомити інформацію про «минулі, поточні або заплановані» порушення санкцій ЄС, а також спроби їх обійти.
28.11.2022 р. Рада Європи вирішила визнати порушення санкцій – кримінальним правопорушенням. Залежно від правопорушення людину може бути увʼязнено, а компанію оштрафовано на суму від 5% доходу.
Запропоновано вважати злочином такі дії: (1) надання коштів або економічних ресурсів особі чи підприємству, які перебувають під санкціями; (2) надання можливості в’їзду чи транзиту через територію держави-члена ЄС; (3) торгівля товарами або послугами, імпорт, експорт, продаж, купівлю, передачу, транзит або транспортування яких заборонено або обмежено; (4) надання послуг податкового консалтингу тощо.
Запровадження механізму стягнення арештованих активів.
Наступним кроками у санкційній політиці міжнародної спільноти є створенням дієвого правового підґрунтя та механізму стягнення арештованих активів росії для їх використання у відновленні України.
Канада першою із західних країн законодавчо прописала можливість використовувати на підтримку України конфісковані російські активи, що потрапили під санкції через війну. Відповідні поправки до закону “Про спеціальні економічні заходи” (Special Economic Measures Act) Сенат Канади затвердив 23 червня 2022 р.
Наразі аналогічні питання розглядає США, Велика Британія та країни ЄС.
Сподіваємося, що запровадженні країнами-лідерами механізми контролю за дотриманням санкцій та створення механізму стягнення арештованих активів сприятимуть швидкому відновленню України після перемоги.
В наших наступних блогах ми розкриємо питання щодо механізму та підстав накладення санкцій.
Автор: ОЛЕНА ГАВРИЛОВА, адвокат VB PARTNERS