05 квiтня, пройшов Міжнародний кримінально-правовий форум, який зібрав близько 200 учасників, серед яких представники влади, прокуратури, антикорупційних та правоохоронних органів, а також провідних міжнародних та українських експертів у сфері кримінального права і процесу.

Партнер VB PARTNERS Денис Бугай виступив в сесії, присвяченій кримінальним провадженням з іноземним елементом.

Денис детально розповів про різновиди міжнародного співробітництва в кримінальних справах, зокрема: екстрадиція осіб, отримання доказів, свідчень свідків, вручення судових документів, проведення обшуків та накладення арешту, тощо.

Експерт зазначив, що в питаннях міжнародного співробітництва, національні правоохоронні органи в останній час зробили крок далеко вперед.

Окремим і популярним напрямком стало виявлення та заморожування активів в іноземних юрисдикціях, отриманих злочинних шляхом. Наприклад, правоохоронні органи успішно домагаються арешту банківських рахунків юридичних і фізичних осіб в іноземних банках.

Денис Бугай виділив два міжнародних тренди. Перший – принцип «ініціативного» обміну інформацією. Іноземні правоохоронні органи діляться інформацією зі своїми колегами, не чекаючи від них відповідного запиту. Другий – повне нівелювання банківської таємниці. Адвокат підкреслив, що міжнародні конвенції (наприклад, Конвенція ООН проти корупції) прямо забороняють державам відмовляти у міжнародному співробітництві, посилаючись на банківську таємницю.

Лідером з питань міжнародного співробітництва в Україні є Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), яке безпосередньо співпрацює з міжнародними організаціями, а також укладає прямі двосторонні домовленості з правоохоронними органами іноземних держав для обміну інформацією.

З моменту створення було зроблено близько 500 запитів. 47% з них були задоволені. НАБУ намагається достукатися до 64 країн, Топ-5 це: (1) Латвія (2) Кіпр (3) Великобританія (4) Німеччина та (5) Швейцарія. ГПУ також значно підвищила свою експертизу в зборі доказів за кордоном, але поки ще не так ефективна в їх використанні.

Як свідчить практика, з кожним роком кількість запитів про надання міжнародної правової допомоги збільшується, а формати стають все більш різноманітними.

Правоохоронні органи активно використовують міжнародне співробітництво, як ефективний інструмент збору доказів. Світ став прозорішим, за національними кордонами вже «не сховатися»!