В рамках  VIII Конференції з кримінального права та процесу Асоціації правників України відбулося інтерв’ю з Головою Вищого антикорупційного суду Оленою Танасевич. Інтерв’юером виступив наш партнер, Президент Асоціації правників України (2013 — 2017, 2019 — 2021 рр.) Денис Бугай.

В форматі дискусії були обговорені ключові виклики та підсумки двох років роботи ВАКС.

За перші 2 роки роботи ВАКС постановив 53 вироки (9 — виправдувальних і 42 — обвинувальних), серед яких 16 —  постановлені на підставі угод про визнання винуватості, а 37 — за результатами судового розгляду.

За словами Олени Танасевич, суд не має  жодних упереджень щодо кількості виправдувальних та обвинувальних вироків:

«ВАКС здійснює правосуддя, абстрагуючись від посади особи, яка є обвинуваченою, її матеріальних статків, піар-кампаній, які постійно супроводжують майже кожне кримінальне провадження, що перебуває на розгляді суду», — запевнила голова ВАКС.

Інтерв’юєр Денис Бугай не лишив поза увагою питання свободи суддів у процесі здійснення правосуддя, адже деякі судді вимушені ходити з охороною.

За словами пані Танасевич судді досить часто зіштовхуються з викликами – від необ’єктивного висвітлення у ЗМІ до погроз життю. За 2 роки було 13 звернень до Вищої ради правосуддя з повідомленнями про втручання в діяльність суддів та відчуття небезпеки під час розгляду окремих кримінальних проваджень.

Як екс-президент АПУ та представник адвокатської спільноти, пан Бугай поцікавився взаємодією ВАКС зі стороною захисту, – чи можна її назвати «холодною війною» або все ж процесуальною співпрацею.

За статистикою, антикорупційний суд 40 разів звертався до дисциплінарних комісій адвокатури щодо поведінки адвокатів.  Пані Танасевич затвердила:

«Все відбувається в межах процесуального законодавства. Якщо певні заходи, які вживає суддя, стороні захисту або обвинувачення здаються неприйнятними, непропорційними, неспівмірними з тим, що відбувається в залі судового засідання, – сторона в будь-якому випадку повинна підкоритися розпорядженням головуючого судді, але є два варіанти розвитку подій.

Якщо діяльність головуючого, на думку сторони захисту, впливає на реалізацію права на захист або обмежує таке право, то адвокат обов’язково про це зазначить в апеляційній чи касаційній скарзі. Якщо ж поведінка головуючого не впливає на реалізацію права на захист, то сторона кримінального провадження може звернутися до ВРП, щоб саме цей орган визначив, чи є склад дисциплінарного проступку в діянні судді. Інших шляхів законодавство не передбачає».

Крім того, Голова суду зазначила, що траплялися випадки, коли колегія суду зверталася до прокуратури через те, що поведінка прокурора ставала причиною відкладення судового засідання.

Денис Бугай поцікавився як, на думку пані Танасевич, забезпечити якість правосуддя ВАКС в умовах такого величезного навантаження, яке спостерігається наразі.

За 2 роки на розгляд слідчим суддям надійшло понад 20 тис. клопотань, звернень, скарг. Наразі відбувається ротація, додається 6 нових слідчих суддів, яким доведеться докласти чимало зусиль, проте Голова ВАКС наголосила на ключових пріоритетах:

«Судді ВАКС приділяють велику увагу якості рішень, мотивуванню тих рішень, які вони ухвалюють. Для нас не є порожнім звуком якісне усне мовлення, вправне письмо, викладення тих доводів, які наводить сторона захисту під час судового розгляду. Обсяг роботи суддів надзвичайно великий. Буду відвертою, всі судді антикорупційного суду, які брали участь у конкурсі, усвідомлювали, що доведеться присвятити своє життя здійсненню правосуддя. Після ознайомлення особи з рішенням суду, у неї не повинно з’явитися відчуття того, що її не почули або проігнорували».

У підсумку Денис Бугай презентував результати опитування членів Асоціації правників України, щодо підсумків двох років роботи ВАКС. Варто відмітити, що більшість опитаних – задоволені якістю судового сервісу ВАКС, деталізацією/обґрунтуванням текстів суду. Проте адвокатська спільнота продовжує відзначати лояльність до сторони обвинувачення.

Пані Олена Танасевич прокоментувала:

«У всьому світі відзначається така практика – кількість обвинувальних вироків більша, ніж кількість виправдувальних вироків.

Один раз на квартал ми публікуємо статистику, яка стосується звернень з боку сторони захисту й задоволення клопотань та скарг сторони захисту».

Завершили дискусію питання слухачів, представників топових юридичних компаній, щодо комунікації суду з НАБУ/САП, та окремих аспектів поведінки прокурорів у справах, які мають особливий суспільний інтерес.