З початку збройної агресії з боку російської федерації, перед Україною, серед інших, постали завдання (1) отримати кошти для відшкодування завданої війною шкоди та (2) створення дієвого механізму економічної боротьби з агресором через осіб, які працюючи в Україні, фінансують війну.

Для цього Парламент України ухвалив ряд законів, які передбачають два механізми конфіскації майна РФ та пов’язаних з нею осіб.

Розглянемо детально такі механізми.

І.   Застосування санкцій – стягнення майна в дохід держави за рішенням суду.

24 травня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності санкцій, пов’язаних з активами окремих осіб».

Закон запроваджує новий вид санкцій – стягнення в дохід держави майна осіб, які підтримують збройну агресію рф.

Особливість даного механізму – він буде діяти тільки під час воєнного стану.

У кого можуть конфіскувати майно?

Фактично, під дію санкцій може потрапити будь-яка фізична чи юридична особа, незалежно від громадянства чи місця реєстрації діяльності.

Головна умова для застосування санкцій – вчинення дій, які відповідають встановленим критеріям. Такі критерії умовно можна поділити на три категорії:

 • політичні: прийняття чи лобіювання рішень стосовно збройної агресії проти України, створення самопроголошених республік та незаконних органів влади рф, проведення виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території України, планування, координація і особиста участь в агресії рф.

У дану категорію потрапляють політики, держпосадовці, колаборанти та військові рф.

 • економічні: (1) фінансування діяльності рф шляхом сплати податків у розмірі 40 млн грн для юросіб та 3 млн грн – для фізосіб, надання благодійної допомоги, інвестування у військові облігацій; (2) підтримка військових – постачання зброї, передання майна.

У дану категорію фактично потрапляє бізнес.

 • ідеологічні: публічна підтримка, схвалення збройної агресії проти України та геноциду українського народу.

У дану категорію потрапляють медіакомпанії, журналісти, телеведучі, блогери та всі інші, хто займається пропагандою російських директив.

Як будуть конфісковувати майно (застосовувати санкції)?

Процес накладення санкції умовно можна поділити на декілька етапів:

 • І етап. РНБО приймає рішення про застосування до особи санкції – блокування активу. При цьому, це має бути нове рішення про застосування нової санкції. Всі діючі на даний час санкції не мають значення для подальшої конфіскації майна. В подальшому, таке Рішення РНБО затверджується указом Президента України.
 • ІІ етап. Уповноважений орган звертається із позовом до Вищого антикорупційного суду (ВАкС). На даний час, хто саме буде відповідати за підготовку, подання та підтримання позову в суді – невідомо. В першій редакції закону мова йшла про НАЗК, однак таку пропозицію відхилено Президентом України.
 • ІІІ етап. ВАкС приймає рішення, яке переглядає Апеляційна Палата ВАкС. При цьому, особа, у якої пропонують конфіскувати майно буде мати можливість надати свої заперечення і приймати участь у судовому розгляді.
 • ІV етап. Конфісковане майно за рішенням КМУ передається в управління відповідному органу. Такими органами можуть бути АРМА, Фонд держмайна України, військові адміністрації, інші органи державної влади та/або держпідприємства).

На даний час, відсутні приклади застосування на практиці такого механізму конфіскації. Однак, народні депутати внесли на розгляд парламенту пропозиції звернутись до РНБО із проханням застосувати санкції до ряду впливових бізнесменів рф та їх компаній.

ІІ.   Примусове вилучення («націоналізація») активів.

07 березня 2022 року набрав чинності Закон України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності російської федерації та її резидентів» (надалі – Закон).

Закон встановлює порядок та критерії фактичної націоналізації (примусового вилучення) активів окремих категорій осіб, що тісно пов’язані з агресором.

У кого можуть вилучити активи?

На даний час націоналізувати можуть активи лише рф, як держави, та її державних компаній.

01.04.2022 р. ВРУ доповнила перелік осіб, включивши до нього громадян рф, осіб, які мають тісний зв’язок з рф та, які не зупинили діяльність в рф. Однак, зміни не підписані Президентом України та не набрали чинності.

Який порядок вилучення («націоналізації») активів?

Процес вилучення активів умовно можна поділити на декілька етапів:

 • І етап. КМУ формує перелік активів та направлення пропозиції щодо їх вилучення до РНБО. При цьому, будь-хто може долучитись до роботи КМУ. Державні та правоохоронні органи, громадяни можуть надавати свої пропозиції щодо вилучення майна.
 • ІІ етап. РНБО розглядає пропозицію КМУ та приймає рішення про вилучення активу. В подальшому, таке Рішення РНБО затверджується указом Президента України.
 • ІІІ етап. ВРУ приймає закон про затвердження рішення РНБО та Указу Президента України про вилучення активу. Такий закон ВРУ повинна прийняти не пізніше 6-ти місяців після скасування/припинення воєнного стану.
 • ІV етап. КМУ реєструє за собою право власності на активи у відповідному реєстрі (наприклад, це потрібно у випадку вилучення рухомого/нерухомого майна, корпоративних прав, цінних паперів).

Далі, КМУ передає актив на праві господарського відання існуючому спеціалізованому підприємству. Таким підприємством на даний час є Державне підприємство «Національний фонд інвестицій».

В свою чергу, 12.05.2022 р. ухвалено перше рішення про вилучення активів, а саме майна двох російських банків – АТ «МР Банк» (колишній АТ «Сбербанк») та АТ «Промінвестбанк». Це, зокрема, їх корпоративні права, право вимоги на заборгованість українських державних компаній, кошти на кореспондентських рахунках, та інші.

На останок, зазначимо, що мета санкцій чи примусового вилучення майна перш за все полягає в створенні подальшої можливості отримання відшкодування шкоди усіма постраждалими особами.

Народні депутати зареєстрували щонайменше два законопроекти з питань визначення порядку відшкодування шкоди, завданої війною. Ці законопроекти об’єднує те, що одним із джерел відшкодування шкоди є кошти, які отримає Україна в ході конфіскації та націоналізації майна рф та пов’язаних із нею осіб.

Автор: Олена Гаврилова, адвокатка VB PARTNERS