У попередньому матеріалі блогу ми розповіли про першочергові дії під час обшуку, які допоможуть нейтралізувати його негативні наслідки. Проте під час проведення обшуку ви також маєте бути готові, що слідчий вилучить будь-яку річ/документ/цінність, яку вважатиме за потрібне. Яка подальша доля вилучених речей та які можливі механізми їхнього повернення власнику?

Читайте далі п’ять ключових позицій адвоката:

1. У разі вилучення слідчим речей, не вказаних в Ухвалі про проведення обшуку, такі речі набувають статусу тимчасово вилученого майна. Якщо протягом 48 годин слідчий не звернувся до суду з клопотанням про арешт майна – воно підлягає негайному поверненню власнику. У випадку, коли слідчий не повернув майно, його бездіяльність можна оскаржити. Кримінальним процесуальним кодексом України встановлено, що тимчасове вилучення електронних інформаційних систем, мобільних терміналів систем зв’язку, здійснюється лише у разі їхнього безпосереднього зазначення в ухвалі суду. Робимо висновок, що навіть коли вказані речі прямо зазначені в Ухвалі слідчого судді, все рівно вони є тимчасово вилученими і підлягають арешту, якщо в цьому є необхідність.

2. Під час судового розгляду питання про арешт майна його власник можете брати участь в даному процесі. Головним аргументом для відмови в арешті майна є доведення законності володіння вказаним майном та його непричетності до злочину. Наприклад, майно було набуте задовго до вчинення злочину, який розслідується.

3. Також можуть допомогти у поверненні майна власнику всі порушення, зафіксовані під час проведення обшуку. Найбільш розповсюджені порушення, які допускає слідчий:

  • вилучення мобільних телефонів, якщо вони були надані для огляду та копіювання інформації;
  • вилучення речей під час обшуку особи без дотримання відповідної процедури;
  • вилучення грошових коштів та особистого майна, яке не має відношення до злочину;
  • фактичне проведення обшуку не слідчим, а оперуповноваженим;
  • відсутність понятих в місці проведення обшуку;
  • недопуск адвоката або обмеження його прав.

4. Також слід звертати увагу на підставу накладення арешту. Наприклад, для забезпечення конфіскації не може бути арештовано майно особи, якій не було повідомлено про підозру у вчиненні відповідного злочину.

5. Вже накладений арешт можна зняти шляхом подачі апеляційної скарги або через звернення до слідчого судді, якщо відпала потреба в подальшому арешті.

Враховуючи наведені вище факти – інструментів для повернення вилученого під час обшуку майна досить багато. Головне правильно формувати свою позицію у кожному конкретному випадку та ефективно доводити її у суді.

Автор: адвокат, партнер VB PARTNERS Олександр Лук’яненко