20 липня відбулась онлайн-дискусія на тему «Як убезпечити бізнес від ризиків колабораціонізму», на якій виступив наш партнер Денис Бугай. Захід організовано Асоціацією адвокатів України та VB PARTNERS.

Вторгнення рф поставило під ризик функціонування бізнесу по всій країні. Зокрема, найбільш вразливими є підприємства, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях. Продовження діяльності може загрожувати їм переслідуванням з боку правоохоронних та судових органів в Україні, оскільки це може сприйматися як прояви колабораціонізму. 

Тема колабораціонізму в умовах війни є новою, юридичні механізми допустимої поведінки бізнесу виробляються саме зараз. У тому числі, у ході таких фахових обговорень.

Основні проблеми висвітлив Денис Бугай, пояснивши, які саме економічні форми колабораціонізму стосуються бізнесу. Мова йшла про практичне втілення понять «передача матеріальних ресурсів» та «господарська діяльність у взаємодії з державою-агресором і окупаційними адміністраціями». Адвокат наголосив, що ключовим для кваліфікації злочину є саме поняття «взаємодії» та прямий умисел, тобто виявлення бажання співпрацювати з окупантами. 

Також у дискусії взяли участь експерти: О. Яновська, суддя Касаційного кримінального суду Верховного Суду, Д. Таранчук, директор з правового забезпечення Фармак, М. Третьяков, радник Сокар Енерджі Україна та керуючий партнер АЗОНС, А. Лазуренко, директор з юридичних питань Delta Wilmar Ukraine, М. Непран – перший віце президент ТПП та Я. Грегірчак – заступник бізнес-омбудсмена.

Вони висвітлили тему зі своєї сторони і вказали на «гарячі точки» існуючої проблематики. Це і конкурентна невизначеність норм ККУ, і можлива недоброчесність правоохоронців. Також складно довести, що мав місце примус, який виключає кримінальну відповідальність. Так само, як і те, що господарська діяльність була направлена на соціальне забезпечення населення. Наразі немає правильного вирішення цих питань, оскільки вони потребують врегулювання на законодавчому рівні.  

Проте є хороша новина. Заступник бізнес-омбудсмена пан Григорчак повідомив, що невдовзі уряд представить 2 законопроекти про вилучення спірної частини ККУ та про 19 видів господарської діяльності, яка дозволена на окупованих територіях. 

Ми будемо слідкувати за цим питанням та інформувати бізнес про поступ у вирішенні нагальних проблем.

Переглянути запис дискусії можна за посиланням: https://youtu.be/uTyaXjCD90k. У відео ви почуєте думки кожного з експертів та практичні поради у сферах, які вони представляють.