— Що змінилося для вас з підвищенням до статусу партнера? Які основні пріоритети на новій посаді?

— З 2018 року я працював у VB PARTNERS у статусі радника. Це був перехідний період, можна сказати, випробувальний термін перед прийняттям в партнерство.

У зв’язку з цим більшість функцій, хоч і в спрощеному форматі, я вже виконував. Партнерство додало самостійності в роботі і підвищило відповідальність перед партнерами, командою і клієнтами.

На посаді партнера я буду відповідати за розвиток нової практики — Investigations.

— Які вимоги до потенційних партнерів в VB PARTNERS? Які KPI стали основою вашого промоушена?

— Партнер — самостійна бізнес-одиниця, яка, в першу чергу, генерує прибуток компанії. Незважаючи на складний 2020 рік, вимоги щодо фінансових KPI мною були виконані.

Але партнер — це не «продажник», ефективність якого визначається лише цифрами виручки.

Протягом останніх двох років, починаючи з роботи в статусі радника, я беру активну участь у розвитку співробітників VB PARTNERS. У компанії побудована система, при якій кожен співробітник закріплений за двома партнерами. Вони відповідають за їх навантаження і розвиток.

Також партнер юридичної фірми повинен бути висококласним юристом, а його експертиза у конкретній галузі — визнана клієнтами та колегами по ринку.

Думаю, я виконав всі ключові вимоги і в грудні 2020 року мене було запрошено в партнерство.

— Як ви оцінюєте ситуацію в практиках вашої основної спеціалізації: попит на послуги, основні клієнти, рівень конкуренції? У чому перевага вашої команди?

— Наша компанія надає послуги в трьох основних практиках: Dispute Resolution, White-Collar Crime і Investigations.

Практика Dispute Resolution — традиційно одна з найбільш конкурентних на юридичному ринку та користується великим попитом.

Наша компанія представляє інтереси клієнтів у складних кейсах. Досить великий обсяг роботи — спори з державою (від контролюючих органів до «державних партнерів» в особі Адміністрації морських портів або Фонду державного майна України).

Друга практика, яка в останні роки стала дуже затребуваною, — White-Collar Crime.

Справи, в яких наша компанія представляє або захищає інтереси клієнтів, вимагають не тільки вузькопрофільних знань в кримінальному процесі, а й розуміння і занурення в бізнес клієнта.

Ми пропонуємо клієнту проактивний підхід і вважаємо, що проблему потрібно вирішувати, як тільки про неї стало відомо, а не очікувати вручення підозри або передачі справи в суд. Джерелом інформації може бути внутрішнє розслідування, публікація в ЗМІ, запит або повістка від правоохоронних органів.

Окремий напрямок — справи, які ведуть антикорупційні органи, в першу чергу Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) / Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП), в другу — Державне бюро розслідувань (ДБР). Дані органи показали нові підходи в роботі та створили попит на висококваліфіковані команди адвокатів.

Третій напрям, який активно розвивається, — Investigations.

В останні роки на українському ринку збільшується попит на послуги з розслідування корпоративного шахрайства. Зараз конкуренція на цьому ринку невелика.

З одного боку, бізнес усвідомлює необхідність запобігання, виявлення і боротьби з фактами шахрайства, що формує попит на вузькокваліфікованих фахівців в даній сфері.

З іншого боку, ті нечисленні компанії, які надають дані послуги, формують попит на них.

Клієнти практики — власники бізнесу або головні офіси міжнародних компаній. У другу чергу – топ-менеджмент українського бізнесу.

— Які особливості проведення корпоративних розслідувань в Україні? Що зазвичай є метою: запобігання і припинення порушень або ж покарання (в т.ч. кримінальне) шахраїв?

— Клієнти замовляють наші послуги в сфері розслідувань на різних етапах.

Зазвичай клієнт (служба безпеки або інший підрозділ) виявляє факти, які можуть свідчити про вчинення шахрайських дій. Це можуть бути підозрілі операції в компанії, в тому числі у виробничій діяльності, відомості, які надійшли через систему інформування про порушення, або вже розкрита оперативними співробітниками служби безпеки схема.

Перед нами стоять декілька задач: (1) документування фактів шахрайства, (2) формування доказів для притягнення шахрая до відповідальності, (3) припинення ділових відносин з шахраєм, наприклад, шляхом звільнення і (4) залучення його до відповідальності. Додаткове завдання більшості розслідувань — донесення позиції про нетерпимість компанії до подібних фактів. Як правило, інформація про результати розслідувань поширюється всередині компанії і не виноситься в публічну площину.

Однак не всі клієнти в результаті приймають рішення про притягнення шахрая до відповідальності. Більшість розслідувань завершується на етапі припинення відносин. Це пов’язано як з внутрішніми процесами в компанії, так і з недостатністю доказової бази для обвинувального вироку або стягнення збитків.

Наша компанія володіє великим унікальним досвідом і експертизою в практиках Dispute Resolution і White-Collar Crime. Це наша конкурентна перевага, яку ми використовуємо при проведенні розслідувань.

Завдяки їм ми надаємо Клієнту не тільки звіт про розслідування, а й пропозиції щодо подальших дій і оцінку їх перспективи.

Так, досить часто клієнт оперативним шляхом отримує інформацію і документи, які, на перший погляд, на 100% підтверджують факт шахрайства. Але цю інформацію не можна використовувати в юридичному процесі. Отримані докази можуть бути визнані неприпустимими або є недостатніми з точки зору кримінального або судового процесу.

— Чи виправдали Вищий антикорупційний суд (ВАКС) та інші антикорупційні органи очікування практиків? Що є основним викликом для адвоката в даній категорії справ?

— Антикорупційна інфраструктура (НАБУ – САП – ВАКС) вивела практику White-Collar Crime на новий рівень. Створено окремий пласт антикорупційних розслідувань, які пов’язані з незаконним збагаченням і декларуванням недостовірної інформації. Очікую, що активна робота в даному напрямку відновиться до початку 2022 року, коли вже буде застосовуватися нове (після рішень Конституційного Суду України) законодавство.

Кримінальні розслідування антикорупційними органами проводяться на дуже високому професійному та інтелектуальному рівні. НАБУ задає тренди для інших правоохоронних органів. Те, що вперше було застосовано детективами НАБУ, через рік ми побачили в поліції, Службі безпеки України і навіть податкових органах.

Звичайно, цьому сприяють як професійна вмотивованість співробітників, так і хороше матеріальне забезпечення.

Це створює попит на послуги висококваліфікованих команд адвокатів, які можуть працювати в таких умовах.

Судді Вищого антикорупційного суду також показують нові підходи в роботі. В першу чергу, це стосується професійної етики, відкритості і моральних якостей.

Але при цьому в деяких випадках ВАКС зберігає обвинувальний ухил в роботі, часто виправляючи помилки слідства.

Потрібен час, щоб НАБУ, САП і ВАКС показали результати, сформували підходи. Поки ж ми не бачимо результату (ні позитивного, ні негативного), тільки процес.