Про тенденції практики white-collar crimes (WCC) в Україні, актуальність послуги та очікування клієнтів від своїх адвокатів, а також про специфіку бутикового формату роботи «Юридичній практиці» розповів Денис Бугай, партнер VB PARTNERS – української фірми року з кримінального права по результатами дослідження BEST LAWYERS 2021.

  1. Які послуги складають зараз основу практики кримінального права / WCC?

Зараз відбувається активне структурування, я б сказав – кристалізація практики WCC. На даному етапі, виділяємо чотири сегменти її основи: захист бізнесу від спроб протиправного впливу правоохоронних органів; злочини в діловій сфері (ухилення від сплати податків, розкрадання, шахрайство  тощо.); антикорупційні розслідування і розслідування, пов’язані з державним бюджетом і активами (активна робота НАБУ / САП створює великий потік роботи); питання екстрадиції та Інтерполу.

Окремо варто виділити – представництво інтересів бізнесу, який виступає потерпілим від дій недобросовісних контрагентів або держави.

  1. Чи можна виділити індустрії / держсектор, до яких правоохоронні органи виявляють підвищену цікавість?

Зона уваги правоохоронців безпосередньо пов’язана з наявністю ресурсу в тому чи іншому бізнесі. Не секрет, що їх мета не розслідування, а реалізація корупційних можливостей.

Час від часу, окремі галузі викликають у них особливий інтерес. Протягом останніх п’яти років це були банки, сьогодні – великі промислові групи.

 Особливий фокус уваги на все, що пов’язано з державними ресурсами. Будь-яка операція з державним активом (від рядової закупівлі до приватизації великого об’єкта) – це майбутнє кримінальне провадження.

  1. Чи є спеціалізація юрфірм по клієнтському профілю? Зокрема, кого переважно представляє ваша юрфірма?

Ми націлені на широке коло клієнтів, наш портфель складається з трьох базових категорій. Перша – провідний національний бізнес, його власники та топ-менеджмент. Друга – транснаціональні компанії та їхні представництва, багато років представлені в Україні та, які успішно продовжують комерційну діяльність. Третя – суб’єкти антикорупційних розслідувань, насамперед politically exposed person (PEP), а також бізнес, який тим, чи іншим чином, пов’язаний з державними ресурсами та активами.

Варто виділити ще оду групу – наші іноземні партнери з питань екстрадиції, Інтерполу, розслідувань і збору доказів в Україні.

  1. Що важливо для клієнтів в практиці WCC?

Клієнт практики White-collar crime дуже вимогливий. У нього є досвід “життя” в корпоративному світі з його системністю і структурованістю. Класичний адвокатський підхід здається йому хаотичним. Його очікування від адвокатів – перш за все комплексність експертизи, а не тільки знання кримінального процесу, розуміння правил корпоративного світу, базове знання іноземних мов.

Важлива потреба – стратегічне мислення, здатність запропонувати план з розумінням широкого поля ризиків (в тому числі репутаційних), а не тільки прямих – кримінальних.

Також важливо мати здатність вести транскордонні розслідування. Більш-менш значущий кейс WCC-спрямованості неминуче пов’язаний з іноземними юрисдикціями.

  1. Ви уявляєте “бутиковий” сегмент практики. У чому переваги такого формату? Як у вас все організовано і працює?

Наша перевага – високий рівень концентрації знань і практики на квадратний метр офісу помножений на бажання досягнення результату для наших клієнтів. Бутик – це не просто назва формату роботи компанії, це екстра професіонали в команді та ідеально відточені бізнес-процеси.

Повторюся, команда – перш за все. Наша робота пов’язана з підвищеним стресом, вимоги – високі. Ми керуємося відомим принципом – «рости або йди»! Специфіка практики не передбачає перебування в зоні комфорту. Не всім колегам це підходить. Хтось, отримавши унікальний досвід, вибирає більш спокійний формат роботи. Пишаємося колегами, які почали свою кар’єру з нами, а сьогодні успішно розвивають власну справу або очолюють юридичні служби. Приємно, що колишні члени нашої команди фактично стають нашими клієнтами.

Щоденне відточування бізнес-процесів – ключове завдання партнерів. У нас близько десяти різних політик і методологій. Це дозволяє забезпечувати єдиний високий стандарт якості та сервісу, обробку великого обсягу проектів. Реалізуємо три системи моніторингу судової практики та практики ЄСПЛ. Це дозволяє тримати руку на пульсі, бути не тільки в курсі поточної ситуації, а й розуміти тренди найближчого майбутнього.

Правильні люди і відпрацьовані процеси створюють синергію. Саме ця «хімія» є ключовою цінністю бутика.

Всі наші зусилля, підходи до роботи і формування команди привели нас до особливої ​​перемоги. В цьому році VB PARTNERS стала фірмою року в практиці кримінального права за результатами дослідження міжнародного рейтингу Best Lawyers.

  1. Фахівці якого профілю потрібні юрфірмі, що фокусується на WCC? На яких принципах сформована ваша команда? Як ви вибираєте “ваших” адвокатів?

Критерії «нашого» адвоката: ідеальне знання КПК і судової практики; нова потреба – антикорупційне законодавство; високі навички письмової та усної комунікації, а також публічних виступів. Окреме побажання – додаткова область експертизи: податки, цінні папери, нерухомість та земля, глибоке розуміння корпоративного права та антимонопольного регулювання.

З метою поліпшення soft skills у нас впроваджена система освітніх ініціатив різного рівня. Кожен квартал адвокати проходять тренінги та незалежну оцінку. Кожні півроку – оцінка всього персоналу за шкалою із 10 різних критеріїв. На її підставі визначаємо сильні і слабкі сторони, формуємо план особистого розвитку.

Ми максимально заохочуємо і стимулюємо лідерські якості. Так, наприклад, нами впроваджена п’ятирівнева система лідерства. За основу взяли підхід Д. Коллінз з його книги «Від хорошого до великого». Кожен рівень має ряд критеріїв, а кожен член команди може самостійно визначити, де він знаходитися і розробити план руху до вершини. П’ятий рівень лідерства поки ще не досягнуто, в тому числі партнерами-засновниками.

  1. Які перспективи практики кримінального права / WCC в Україні? За яких умов можлива зміна вектора політики держави в бік зниження кримінально-правового переслідування бізнесу?

Бачу два паралельних вектора розвитку ситуації.

Перший, традиційний для України – подальший тиск на бізнес, вимагання та шантаж. Кожен кандидат в Президенти обіцяє з цим покінчити, але все стоїть на місці. Наприклад, питання податкової поліції – більше десяти років говоримо про її трансформацію з правоохоронного органу в аналітичну службу, а прогресу – нуль!

Другий вектор – цивілізований, поступальний розвиток практики за західними стандартами. Практика набула якісних змін за останні роки. У українського бізнесу формується розуміння потреби і ролі WCC адвокатів. Прислів’я, про те, що краще знати прокурора, а не адвоката перестає працювати. Часта зміна політичної влади обнуляє попередні домовленості і сценарії. Цінність законного вирішення проблеми і якість професійної адвокатської допомоги стало важливіше, ніж знайомство з прокурором.

  1. Які стратегічні цілі ви визначили для VB PARTNERS в практиці WCC?

Наша мета – бути №1 в практиці White-collar crime, бути в топах практики Dispute Resolution. Також, одне з ключових завдань на цей рік – розвиток і просування практики розслідувань.

Наступна зона нашої уваги – західні ринки. Ми будуємо широку партнерську мережу з усіма ключовими для нас юрисдикціями – Австрія, Німеччина, Франція, Люксембург Швейцарія, Великобританія та США. Так, наприклад, по практиці розслідувань, ми вже зараз маємо переговори з десятками компаній. Ми хочемо в портфелі клієнтів і проектів збільшити саме іноземну частку.