07.02.2019 р вступив в силу Закон України «Про валюту і валютні операції», яким значно лібералізовано в Україні правове регулювання процесів на грошово-кредитному та валютному ринках.

В рамках нової системи валютного регулювання Національний банк України (НБУ) анонсував перехід від системи тотального валютного контролю за кожною операцією до валютного нагляду, побудованому за принципом «більше ризиків – більше уваги, менше ризиків – менше уваги».

Законом, зокрема, передбачено такі зміни:

  • Скасовано необхідність отримання дозволів на валютні операції. Резиденти та нерезиденти зобов’язані тільки надавати інформацію в банки про валютні операції.

Нагляд за експортно-імпортними операціями до 150 тис. грн. (~ 4,900 євро) взагалі не здійснюється;

  • Скасовано індивідуальні ліцензії на валютні операції. Встановлюється ліміт на здійснення таких операцій: 2 млн. євро/рік для юридичних осіб і 50 тис. євро/рік для фізичних осіб.

Зазначений ліміт не поширюється на окремі види операцій, в тому числі операції, пов’язані з виконанням зобов’язань за гарантіями, поруками, заставами, фінансовими аграрними розписками, лізингом, факторингом, операціями страхування/перестрахування, договорами оренди, найму, експорту/імпорту товарів, оплатою праці, а також зобов’язань, пов’язаних з виконанням рішень суду, та іншим.

Також, банки можу здійснювати покупку/переказ валюти на рахунки нерезидентів-юридичних осіб за операціями з продажу корпоративних прав в межах 5 млн. євро в місяць.

  • Скасовано санкцію у вигляді припинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення строків розрахунків за ЗЕД-договорами;
  • Скасовано обмеження на дострокове виконання зобов’язань за ЗЕД-договорами;
  • Скасовано процедуру реєстрації в НБУ договорів кредиту, позики з кредиторами-нерезидентами;
  • Дозволено здійснення інвестицій в Україну не тільки в валютах першої, але і другої групи класифікатора валют;
  • Знижені норми обов’язкового продажу валютних надходжень для українських компаній – з 50% до 30%, починаючи з 01.03.2019 р.;
  • Введена заборона на переказ коштів з метою надання кредитів, здійснення інвестицій або розміщення на банківських рахунках в Російську Федерацію, офшорні зони і країни, які не виконують/неналежно виконують рекомендації FATF;
  • НБУ надано право ухвалювати обмежувальні заходи в сфері валютних операцій в разі виникнення обставин, що загрожують стабільності фінансової системи.

Це може бути (1) регулювання обов’язкового продажу частини валютної виручки і термінів розрахунків за операціями експорту-імпорту, (2) введення лімітів на здійснення окремих валютних операцій, (3) встановлення правил здійснення операцій, пов’язаних з рухом капіталу.

Такі заходи можуть бути застосовані на термін до 6 місяців з можливістю пролонгації на той самий строк.