З 28.11.2019 р. повернута кримінальна відповідальність за незаконне збагачення. Але переслідувати чиновників зможуть лише за факти набуття «незаконних» активів після цієї дати.

28.11.2019 р. набрав чинності закон, який повертає кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, а також вводить цивільну конфіскацію «незаконних» активів.

Нова стаття 368-5 Кримінального кодексу передбачає відповідальність за набуття особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, активів, вартість яких перевищує їх законні доходи більше ніж на 6 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (6 243 250 грн.).

Якщо різниця менше – активи можуть бути визнані необґрунтованими та стягнуті в дохід держави в судовому порядку (цивільна конфіскація).

Однак, ця норма буде працювати лише при набутті нових «незаконних» активів, тобто придбаних з 28.11.2019 р. Притягнути за факти незаконного збагачення до цієї дати буде не можливо.

Обґрунтування: ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися як правопорушення. І не має зворотної дії в часі закон, що встановлює злочинність діяння (ч. 2 ст. 6 Конституції України, ч. 2 ст. 5 КК).

Тобто,  будь-які дії можуть бути визнані злочином, лише якщо вони вчинені після набрання чинності відповідних змін до Кримінального кодексу. Отже, відповідальність розповсюджується лише на випадки незаконного збагачення (дисбалансу доходів та витрат, або придбання активів з невідомих доходів), що відбулись з 28.11.2019 р.

 Висновки:

  1. Чиновники не підлягають кримінальній відповідальності у випадку набуття активів до 28.11.2019 р. А закриті НАБУ на підставі рішення Конституційного Суду України 63 кримінальних провадження щодо незаконного збагачення не можуть бути відновлені.
  2. Якщо активи набуті до 28.11.2019 р. та не були задекларовані, декларанти відповідають за недекларування таких активів (ст. 366-1 КК), а не за незаконне збагачення.
  3. Набуття «нових» активів є незаконним збагаченням. Обов’язкова умова – їх вартість перевищує законні доходи на 6,24 млн.
  4. Якщо різниця менше 6,24 млн. – застосовується цивільна конфіскація. Однак, також лише до «нових» активів або доходів отриманих від них.
  5. На нашу думку, якщо «нові» активи придбані за рахунок відчуження «старих», але задекларованих активів (навіть не підтверджених доходами), кримінальна відповідальність теж не настає.

 

  Автор: Микита Нуралін, адвокат VB PARTNERS