Нові терміни досудового розслідування – нейтралізація причин або наслідків.

Новий Кримінальний процесуальний кодекс прийняли більше 5 років тому. Він показав свої переваги і недоліки, необхідність змін. 03.10.2017р. Верховна Рада України прийняла нові процесуальні кодекси і внесла зміни до КПК України (закон №2147-VIII), зокрема встановивши нові терміни досудового розслідування.

Всі зміни в процес від якого залежить життя людей, повинні проходити широке обговорення і отримання експертних думок. Але законодавці вирішують вносити зміни в другому читанні, редагуючи їх в залі засідань після провалу голосування за включення конкретної правки. Всі ми знаємо її як «правку Лозового» до процесуальних кодексів, за підтримку якої спочатку забув проголосувати навіть сам нардеп Лозовий. Всупереч офіційній позиції правової спільноти були встановлені і терміни розслідування всіх виробництв.

Нові терміни.

Тепер в ч. 1 ст. 219 КПК України прямо закріплено, що терміни починають обчислюватися з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчуються при настанні однієї з подій:

 1. прийняття рішення про закриття кримінального провадження;
 2. звернення до суду з обвинувальним актом;
 3. звернення до суду клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру;
 4. звернення до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

З 2012 р з метою дотримання прав людини на розгляд звинувачення в розумний термін були встановлені терміни досудового розслідування після вручення підозри до 12 місяців в залежності від тяжкості злочинів і складності виробництва.

Тепер передбачені терміни розслідування і без вручення підозри:

 1. шість місяців з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудового розслідування – у кримінальному провадженні по кримінальному проступку;
 2. дванадцять місяців – по злочинам невеликої або середньої тяжкості;
 3. вісімнадцять місяців – по тяжкому або особливо тяжкому злочину.

Терміни розслідування після вручення підозри залишилися колишніми один місяць для проступків і два місяці за злочини з правом продовження до 12 місяців.

Причиною встановлення термінів розслідування є тривале розслідування виробництв, які використовувалися виключно з метою тиску на бізнес і вимагання. Дійсно, тепер слід очікувати припинення частини необґрунтованих виробництв. Однак, на мою думку, це є боротьбою з наслідками їх використання виключно заради тиску.

Зміни в продовженні термінів.

Термін розслідування без вручення підозри може продовжуватися слідчим суддею необмежену кількість разів на той самий строк. Клопотання подає прокурор або слідчий, за погодженням з прокурором.

А в виробництвах з наявністю підозрюваних змінені суб’єкти, які подають клопотання та приймають рішення про продовження термінів досудового розслідування. Тепер терміни продовжуються:

 1. до трьох місяців – керівником місцевої прокуратури, заступником Генерального прокурора;
 2. до шести місяців – слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з (1) керівником регіональної прокуратури або (2) його заступником або (3) заступниками Генерального прокурора;
 3. до дванадцяти місяців – слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з Генеральним прокурором або його заступниками.

При цьому, в клопотанні слідчий зобов’язаний вказувати як процесуальні дії, які вимагають додаткового часу, терміни їх здійснення, так і значення результатів цих дій для судового розгляду.

З огляду на функцію судового контролю, слідчому необхідно буде більш відповідально підходити до обґрунтування такого клопотання. При цьому, сторона захисту, отримавши таке клопотання зможе відкоригувати свою тактику захисту.

Слідчий суддя може прийняти рішення про відмову у продовженні термінів у разі якщо:

 1. клопотання протиправне або необґрунтоване. Це єдина підстава, що використовується як при наявності підозри, так і без нього. Решта застосовні тільки при продовженні після повідомлення про підозру.
 2. слідчий не доведе, що докази або висновки експертиз не могли бути отримані раніше з об’єктивних причин
 3. обставини свідчать про відсутність події злочину за яким вручено підозру, чи про непричетність підозрюваного до події злочину.

При цьому, таке рішення не оскаржується в апеляційному порядку.

При відмові продовження термінів розслідування прокурор, який здійснює процесуальне керівництво, зобов’язаний закрити провадження або звернутися до суду з обвинувальним актом, або клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Але, не врегульовано питання обов’язкового закриття, якщо суд вкаже на відсутність події злочину або причетності до нього. Тобто, після вказівки про це слідчим суддею у визначенні прокурор все одно не позбавлений можливості звернутися до суду з обвинувальним актом.

Крім того, в наших реаліях, коли навантаження на слідчого може становити 500 і більше виробництв, ми опинимося в ситуації повального закриття виробництв по закінченню терміну навіть без їх належного розслідування. І в програші будуть усі, крім слідчого, який зменшить обсяг роботи, і особи, яка вчинила злочин і уникла покарання.

Коли і для кого?

Зміни вводяться в дію з 15.03.2018 р Норми не мають зворотної сили і застосовуються тільки до виробництв, зареєстрованих після зазначеної дати.

Тобто, з 15.03.2018 р існуватиме одночасно дві редакції кодексу в частині термінів розслідування та порядку їх продовження. Одна для виробництв, зареєстрованих до 15.03.2018, інша – для виробництв, розпочатих після цієї дати.

Однак такі норми суперечать принципу дії Кодексу в часі, а саме – процесуальна дія проводиться, а рішення приймається, відповідно до положень Кодексу, що діє на момент початку дії або прийняття рішення.

В цілому можна констатувати що, прийнявши всі зазначені вище зміни, держава зняла з себе обов’язок забезпечення правопорядку в суспільстві, встановлення винних осіб та відшкодування шкоди потерпілим.

І якби правоохоронні органи дотримувалися одну з основ кримінального процесу – розумний термін, не виникали б навіть ідеї про дані зміни.

Автор – Микита Нуралін, адвокат VB PARTNERS