Технології розслідування та аналіз притягнення до відповідальності.

VB PARTNERS спільно з нашим Клієнтом, Олександром Дубілетом, ініціювали проєкт Total isolation of Russia*, спрямований притягнути до відповідальності компанії ЄС та США, які порушують санкції щодо постачання зброї та товарів подвійного призначення, застосовані до росії з 2014 року.

Команда, на чолі з партнером Денисом Бугаєм, провела розслідування понад 10-ти найбільш цинічних кейсів в різних юрисдикціях, – зокрема в США, Бельгії, Франції та ін.

Завдяки експертизі та досвіду в практиці Corporate Investigations юристи-розслідувачі успішно працюють над транскордонними справами, що пов’язані з незаконним постачанням до росії комплектуючих, які використовуються у воєнних цілях.

Як виявити юридичний факт порушення санкцій? Ми розробили власний алгоритм, який має 4 етапи.

  1. Розслідування та збір доказів

Досліджуємо відеозаписи волонтерів та воєнних експертів, які здійснюють огляд воєнної техніки рф з місця подій. В цих зразках відслідковуємо наявність західного обладнання чи елементів, що використовуються російським ВПК.

Додатково збираємо інформацію з відкритих джерел – ЗМІ, державних реєстрів, публічних ініціатив та аналізуємо дані за методологією OSINT**.

  1. Юридичний аналіз та оцінка

Далі, за результатами сформованого розслідування, готуємо заяви до уповноважених органів, що контролюють дотримання санкційної політики.

Якщо мова йде про компанію ЄС – звертаємося до Європейської комісії, якщо США – звернення до OFAC (Управління контролю за іноземними активами).

Ми також направляємо заяви до правоохоронних органів країни, в якій зареєстрована діяльність компанії-порушника. Важливо, що залежно від юрисдикції, відповідальність за порушення санкцій може бути не лише адміністративною, а й кримінальною.

  1. Репутаційний (неюридичний) етап

Проводимо аналіз корпоративної структури компанії-порушника та досліджуємо усіх її стейкхолдерів та інформуємо про порушення зацікавлені сторони: (1) акціонерів, (2) органи фінансового моніторингу, (3) банки, (4) неурядові організації, членами яких є компанії-порушники, (5) біржі, на яких здійснюється лістинг компаній-порушників/їх засновників та ін.

Таким чином, ми не просто створюємо репутаційний «дискомфорт» для порушника, а й забезпечуємо відсутність додаткового фінансування компанії, яка співпрацювала з рф.

  1. Політичний етап

Наша експертиза щодо порушень компаніями санкцій ЄС та США успішно використовується на політичному рівні.

Матеріали наших розслідувань були використані у доповіді делегата від України на сесії ПАРЄ – народного депутата України, постійного члена делегації ВР у Парламентській асамблеї Ради Європи. Дооповідач закликала країни, резиденти яких порушили санкції, провести розслідування на підставі наданих нами фактів.

Також, за нашої участі, був підготований проєкт питань до Комітету Міністрів ЄС щодо контролю за дотриманням санкцій.

Наша глобальна задача – досягнення воєнних цілей на користь України, зокрема обмеження діяльності компаній, що прямо чи опосередковано забезпечують росію зброєю.  Так, російський ВПК не зможе повноцінно функціонувати без нових зразків зброї чи комплектуючих, якими покращує власний «металобрухт».

Детальніше про розслідування порушень санкцій компаніями ЄС та США читайте в наших наступних публікаціях.

*Проєкт Total isolation of Russia здійснюється в рамках ініціативи банківського та фінансового експерта Олександра Дубілета.

**OSINT (Open source intelligence) – методологія добування і використання військової інформації з відкритих джерел, застосовується для прийняття рішень у сфері національної оборони та безпеки, розслідувань тощо.