Останні кілька років спостерігається новий виток у посиленні банківського регулювання. Це пов’язано з посиленням боротьби з відмиванням грошей і корупцією. Банки і регулятори значно посилили контроль трансакцій, підвищили вимоги до надання інформації про джерела доходів.

Банківська таємниця, фактично, перестає існувати, compliance підрозділи банків ініціюють блокування рахунків клієнтів, які здійснюють підозрілі операції (детальніше можна ознайомитися за посиланням). Ми знаємо про це не з чуток – через радника нашої компанії, яка практикує в Швейцарії.

Після кількох гучних випадків 2017 року новим потрясінням стала ліквідація банку ABLV в Латвії.

Що сталося?

26 лютого акціонери банку ABLV (Латвія) прийняли рішення про самоліквідацію.
Фактично це сталося під тиском рішень і публічних заяв Міністерства фінансів США, Європейського центрального банку та вищих чиновників Латвії.

Міністерство фінансів США звинуватило банк в причетності до відмивання грошей, участь у корупційних схемах осіб з України, Росії та Азербайджану, а також контактах з організаціями, деякі з яких беруть участь в ракетній програмі Північної Кореї. Було запропоновано заборонити використання банком кореспондентських рахунків в США. Після цього ЄЦБ визнав банк проблемним і оголосив про його ліквідацію.

Що з грошима?

Незважаючи на рішення про самоліквідацію, кошти на рахунках клієнтів ABLV стали недоступні ще 23.02 на підставі рішення Комісії ринку фінансів і капіталу. Це означає, що блокування пов’язана з рішенням влади Латвії.

У зв’язку з цим, всі клієнти банку (як резиденти Латвії, так і нерезиденти) мають право на відшкодування Фондом гарантування вкладів суми в розмірі до 100 000 євро. Крім того, у виняткових випадках клієнт може отримати додаткові «гарантовані» 200 000 євро (зокрема, якщо за останні 3 місяці на рахунок надійшли кошти від продажу нерухомості).

Виплати цих коштів почнуться найближчим часом (до 07.03.2018 р).

Клієнти, чиї вклади перевищують «гарантовану» суму (100 000 євро), зможуть їх повернути тільки в процесі ліквідації. Деталі стануть відомі після затвердження ліквідаційного плану.

Крім того, за інформацією наших контактів європейські банки вже прийняли рішення з обережністю ставитися до грошей і клієнтів з ABLV, а також їх походженням, щоб уникнути аналогічних санкцій. Це може ускладнити трансакції в разі їх неправильного оформлення або обгрунтування.

Що робити?

Всі виплати будуть здійснюватися в єдиному порядку. Тому, обіцянки будь-яким чином прискорити процес отримання коштів – обман і шахрайство.

Найбільш ефективна дія зараз – відкрити новий рахунок для цих коштів у банку, який не повторить долю ABLV.

Ми очікуємо, що при переведені з ABLV законних засобів не виникне особливих труднощів, стане потрібний лише якісний супровід всіх бюрократичних банківських процедур.

Проте, необхідно приготуватися до складнощів, з якими можуть зіткнутися клієнти, з огляду на тенденції масових випадків відмови у відкритті / закритті рахунків і зазначені вище рішення європейських банків.

При чому це стосується не тільки politically exposed persons, а й звичайних бізнесменів, топ-менеджерів.

Наша компанія надає консультування щодо порядку повернення коштів, як гарантованої суми, так і подальших виплат, а також з питань вибору банку (як правило, Латвії або Швейцарії) для переказу коштів і відкриття рахунку.

Для отримання більш детальної інформації просимо звертатися за телефоном +38 (099) 388 59 96.