Пандемія коронавірусу привела глобальний ринок в круте піке. Світова економіка сповільнилася до рівня кризового 2009-го.

А що відбувається на юридичному ринку України? Які практики будуть розвиватися, які – відійдуть на другий план? В яких секторах буде більше запитів для «кримінальних» юристів?

Своїми думками та прогнозами поділився партнер VB PARTNERS Денис Бугай в своєму інтерв’ю для «Юридична газета».

  1. Денисе, що змінилось в роботі Вашої компанії із впровадженням карантину в країні?

Особисто у нас, в компанії, юристи не йшли в «дистанційку». Віддалено працюють support-служба, BD-департамент і частина помічників. Тому нам досить легко буде відновлювати свою роботу. Ми з нетерпінням чекаємо на повернення наших колег, щоб отримати максимальну ефективність і синергію нашої роботи в інтересах клієнтів.

Карантин не приведе до значних змін. Однак криза, яка рухається за ним, матиме значний вплив, зокрема, на юридичний ринок. Нові практики не з’являться, а частина практик підвищать свою актуальність – банкрутство, White-collar crimе, вирішення спорів, частково податкова практика. Також буде популярна практика, пов’язана з банками, оскільки велика кількість клієнтів оголосять дефолт. І банкам знадобиться послуга по роботі з проблемними активами.

Упевнений, що держава посилить податковий прес, з метою поповнення держказни, яка зараз фактично порожня. Поповнювати її будуть шляхом тиску на бізнес і збільшення податкових зборів. Важко буде практикам: нерухомість і будівництво, M & A, корпоративне право.

Я не вірю в інвестиційну активність найближчим часом. Західний інвестор серйозно постраждав в своїх рідних юрисдикціях. І перед тим, як інвестувати в Україну, він спочатку вирішуватиме свої локальні проблеми.

  1. Які зараз «справи» із практикою WCC? Чи продовжується тенденція набирання нею обертів?

Практика White-collar crime не зупинила своєї активності, вона її трішки пригальмувала. Найбільший об’єм робіт ми маємо в рамках проваджень Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Вищого антикорупційного суду (ВАКС). Колеги в цих органах достатньо енергійні та тримають високий темп роботи. Вірус не суттєво вплинув на їх діяльність.

Рік тому змінилася політична влада країни, й вже традиційно нові політики активно намагаються переслідувати своїх попередників. Як результат, маємо десятки кримінальних проваджень.

Повторна зміна керівництва Державного бюро розслідувань (ДБР), відсутність там постійного керівника та чергова зміна Генерального прокурора призупинили ряд процесів в сфері кримінальної юстиції. Впевнений, після закінчення карантину, правоохоронці повернуться до своєї звичної діяльності – активно втручатися в бізнес-діяльність наших клієнтів.

  1. Як оціните ефективність роботи відносно новостворених антикорупційних органів – НАБУ та САП?

НАБУ та САП демонструють високу активність. Лише за перші два місяці 2020 р. вони вручили більше підозр ніж за попередні півроку 2019, та більше ніж за весь 2018.

Так, за результатами роботи у 2018 р. про підозру повідомлено 79 особам; за друге півріччя 2019 р. – 84 особам. За перші три місяці 2020 р. – 80 особам.

Ми констатуємо, що детективи та прокурори САП досить швидко вчяться та формують нові підходи до розслідування злочинів категорії WCC.

Можу дати оцінку на прикладі банківських розслідувань. Це найбільш «близька» нашій компанії категорія справ. Ще п’ять років тому слідчі не знали, з якого боку підійти до цих кейсів. Сьогодні вже спостерігаються досвідчені і прогресивні групи слідчих. Вони здатні розслідувати кримінальне провадження в банківському секторі з величезним обсягом трансакцій і руху грошей не тільки в Україні, а й за кордоном.

Цікава тенденція – активне використання міжнародного співробітництва як засобу збору доказів. Є частина проваджень, де обвинувачення або підозра будується в більшій мірі саме на доказах, отриманих в результаті міжнародного співробітництва.

Зокрема, міжнародну правову допомогу активно використовує НАБУ. Географія співробітництва достатньо широка – 64 країни. Найбільш активно Бюро намагається отримувати інформацію з Латвії, Кіпру, Великобританії, Німеччини та Швейцарії.

З моменту початку своєї діяльності до 2018 року НАБУ направило 291 запит (128 були виконані, тобто 48%). Але вже тільки в 2018-му детективи направили понад 200 запитів, при цьому рівень виконання збільшився і становить 65%. Чекаємо статистики 2019 року.

  1. Як робота антикорупційних органів вплинула на інтенсивність практики WCC?

Посилення антикорупційної інфраструктури НАБУ / САП, розширення їх нормативних і технічних можливостей, а також активна робота ВАКС будуть ключовим трендом практики White Collar Crime в найближчі роки. Ми побачимо десятки вироків, в тому числі, сподіваюся, і виправдувальних.

Всі провадження НАБУ комплексні за своїм характером, вимагають значних витрат часу, роботи цілої групи адвокатів та помічників. Особливість обумовлена великою кількістю слідчих/процесуальних дій, які іноді відбуваються в декількох юрисдикціях одночасно і все це під пильною увагою суспільства.

  1. Вже майже 8 місяців працює Вищий антикорупційний суд України. Чи можна робити проміжні висновки стосовно його роботи?

Cтарт роботи ВАКС виявився досить успішним. Колеги, які були призначені суддями, і особи, які відповідали за організаційну підготовку до початку діяльності нового вищого спеціалізованого суду дуже оперативно і професійно впоралися з усіма моментами. Суд повноцінно функціонує.

За моїми спостереженнями, судді демонструють досить високі темпи розгляду справ, намагаючись дотримуватися розумних термінів. Наше перше враження від засідань (ми вже провели їх більше 100) досить позитивне.

Правда, не можу сказати, що суд повністю готовий бути незалежним арбітром. Особливе занепокоєння викликає практика апеляційної інстанції. Наша внутрішня аналітика показує, що апеляційна палата ВАКС у 90% випадків займає позицію сторони обвинувачення. Судді в своїх рішеннях чи залишають рішення слідчого судді в силі, без пом’якшення, чи виносять більш сурові рішення на прохання прокурора.

Викликає занепокоєння «перегони застав». Таке враження, що відсутність обвинувальних вироків суд намагається компенсувати мільйонними заставами. Такий підхід спотворює цілі та мету застави – мінімізація ризиків та належна поведінка підозрюваного. Застава – це не покарання та не компенсація збитків, це лише інструмент забезпечення кримінального провадження.

Безумовно, нас радують публічні заяви «антикорупційних» суддів щодо розгляду своєї роботи та суду, як незалежного елементу, як частини судової системи, а не третьої ланки в інфраструктурі антикорупційних органів. Проте поки що констатуємо – в більшості випадків слова розходяться із ділом.

Давайте почекаємо першого десятка вироків, після чого вже можна буде робити висновки про те, чи виправдалися очікування юридичної спільноти від діяльності ВАКС.

  1. Які маєте прогнози щодо подальшого розвитку практики White-Collar Crime?

Мій прогноз – бурхливий розвиток.

По-перше, значний вплив на практику матиме повернення інституту кримінальної відповідальності за незаконне збагачення. З урахуванням великої кількості нових політиків і можновладців це дасть величезне поле для роботи НАБУ та САП. Після першого періоду декларування ми побачимо десятки, а то й сотню, нових кримінальних справ та судових процесів. Бо припускаю, що представники нової політичної еліти будуть абсолютно халатні в заповненні своїх декларацій.

По-друге, багато справ є і буде в банківському секторі – попередні роки правоохоронці більше дивилися в сторону ліквідованих банків, займаючись їх топ-менеджментом та акціонерами. Ситуація змінилася – зараз під прицілом успішно функціонуючі банки і навіть «святая святих» – Національний банк України. Кількість запитів з боку банків щодо питань WCC значно зростає. Раніше 90% банківських замовлень були судові процеси і реструктуризації. Сьогодні, практично у кожного банку є кейс кримінальної спрямованості.

Кримінальні банківські кейси очолюють рейтинг топ-новин. Кінець 2019-го був особливо «багатий» на справи такого роду. Вручення підозр топ-менеджменту і акціонеру банку «Фінанси і кредит» – Костянтину Жеваго, а також арешт частини його активів, підозри екс-керівникам  «Вектор Банк», «Банк Михайлівський» та «Південкомбанк», і це не повний список.

Серед найбільш резонансних – пред’явлення підозри і грубе затримання голови правління «Укрексімбанк» і, звичайно, гучна справа НАБУ проти перших осіб Нацбанку і акціонера VAB-банку – Олега Бахматюка. Вручення підозр членам правління Національного банку – це «інновація», яку раніше правоохоронці собі не дозволяли. Останній кейс – свідченням виходу НАБУ на «банківський ринок».

По-третє, такий напрямок White-Collar Crime, як Investigations, набирає популярності з кожним днем. Все більше і більше компаній готові проводити розслідування, з метою виявлення внутрішнього і зовнішнього шахрая. Бо переваги та користь для бізнесу вже очевидні: припинення шахрайських дій, ліквідація шахрайської мережі; покарання винного, відшкодування завданих збитків; мінімізація відповідальності топ-менеджера за шахрайство зі сторони співробітників; впровадження системи управління ризиками, при якій шахрайство буде максимально зводитися до мінімуму, тощо.