Реалії воєнного часу зумовили прийняття законодавцем ряду змін та доповнень до Кримінального процесуального кодексу України з метою унормувати функціонування кримінальної юстиції в цих умовах. Серед змін – істотно розширено повноваження прокурора.

Короткий аналіз цих змін:

Прокурору надані повноваження, які раніше належали виключно слідчому судді. Відповідні рішення приймає керівник органу прокуратури за клопотанням прокурора або слідчого. До таких повноважень відносяться:

  1. Надавати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів у тому числі охоронюваної законом таємниці – банківської, комерційної, лікарської тощо.
  2. Накладати арешт на майно фізичних та юридичних осіб.
  3. Надавати дозвіл на обшук житла чи іншого володіння фізичних або юридичних осіб.
  4. Надавати дозвіл на проведення НСРД (аудіо- відеоконтроль особи, зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж тощо).
  5. Обирати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на строк до 30 діб до осіб, які підозрюються у:
    • вчиненні злочинів, зокрема: проти основ національної безпеки, умисне вбивство, грабіж, розбій, вимагання, шахрайство, привласнення/розтрата майна тощо);
    • вчиненні інших тяжких чи особливо тяжких злочинів (у виняткових випадках, якщо затримка в обранні запобіжного заходу може привести до втрати слідів кримінального правопорушення чи втечі особи).
  6. Надавати дозвіл на затримання підозрюваного з метою приводу до суду.
  7. Приймати рішення про привід – примусовий супровід підозрюваного/обвинуваченого/свідка, який не прибув за викликом.
  8. Санкціонувати одержання зразків для експертизи.
  9. Продовжити строк досудового розслідування.

Важливо знати:

  1. Такі повноваження прокурора мають тимчасовий характер, оскільки діють виключно у період воєнного, надзвичайного стану, проведення АТО чи здійснення інших заходів із забезпечення національної безпеки і оборони.
  2. Прокурор має право приймати вищевказані рішення виключно у випадках, коли у слідчого судді відсутня об’єктивна можливість виконати у передбачений строк свої повноваження. Тобто, прокурор у своєму рішенні має мотивувати неможливість прийняття слідчим суддею відповідного рішення.
  3. На період воєнного стану виключно прокурор за погодженням керівника органу прокуратури може надати дозвіл на тимчасовий доступ до лікарської, банківської таємниці, даних провайдерів телекомунікацій та інших персональних даних. Слідчий суддя втратив такі повноваження у цей період.

Таким чином, фактично знімається суддівський контроль. Це може спричинити зловживання із сторони прокурора.