Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу нашому Клієнту, іноземній компанії, подану адвокатами VB PARTNERS.

Іноземна компанія, резидент Європейського Союзу, надала позику українській компанії. Після закінчення встановленого договором терміну, позику не було повернено і відсотки по ньому не виплатили. Європейська компанія звернулася до господарських судів України з позовом про стягнення понад 30 млн. дол.

З метою ухилення від виплати боргу, українська компанія ініціювала ряд надуманих кримінальних проваджень, жодне з яких не було завершено.

Крім того, з ініціативи силового відомства іноземна компанія була включена в список юридичних осіб, щодо яких введено санкції. Серед заходів – блокування активів, призупинення фінансових зобов’язань, заборона на виведення капіталу. Застосування тимчасових санкцій не переслідувало легітимну мету.

Разом з тим, санкції – обмежувальні заходи, які не призводять до позбавлення права власності і носять тимчасовий характер.

Суди першої та апеляційної інстанції підтвердили факт існування боргу, порушення зобов’язань українською компанією, але відмовили в позові з посиланням на тимчасові обмежувальні заходи. Фактично, нашому Клієнту було відмовлено в праві на судовий захист. Більш того, відмова означала б звільнення позичальника-українську компанію від виконання договірних зобов’язань, не дивлячись на те, що цивільне законодавство не містить такої підстави на їх припинення.

Колегія Верховного Суду погодилася з доводами адвокатів VB PARTNERS, скасувала рішення судів першої та апеляційної інстанції про відмову в позові, передала справу на новий розгляд до суду першої інстанціі!

Проектну команду у справі очолив Володимир Ващенко (Vladimir Vashchenko), керівник практики Dispute Resolution VB PARTNERS.