Співробітники Інтерполу не здійснюють затримання або розшуки, проте, відіграють не менш важливу роль – адмініструють бази даних поліцейських з усього світу. Нагадаємо, це 18 підбаз даних, в яких сумарно понад 113 млн записів. То ж скільки людей потрібно для модерування такою гігантською базою даних та скільки це коштує?

Штат Інтерполу

Всіх співробітників Інтерполу умовно можна розділити на 2 групи: (1) ті, що працюють в національних бюро в 194 країнах і є місцевими поліцейськими, (2) співробітники head office, що знаходиться в Ліоні.

Наприклад, у національному бюро Інтерполу в Україні (Департамент міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України) працює 87 осіб.

У штаб-квартирі в Ліоні працює близько 1 000 осіб з понад 100 країн світу.  При цьому, близько 30% – це співробітники поліції, відряджені своїми державами, а решта 70% – службовці, прийняті на роботу безпосередньо Організацією. Більшість з них є співробітниками Генерального секретаріату, решта – допоміжний персонал у Виконавчому комітеті, Комісії з контролю файлів та ін.

Про гендерну політику та географічне різноманіття в Інтерполі

Очевидно, що абсолютна більшість посадових осіб Інтерполу – це особи з досвідом роботи у правоохоронних органах. Тому не дивно, що майже всі вони – чоловіки. За 65 років роботи Організації лише 1 раз її очолювала жінка: з 2012 по 2016 рр. президентом Інтерполу була представниця Франції М. Баллестразі. Жодного разу жінка не була обрана Генеральним Секретарем Інтерполу. На сьогоднішній день лише 2 з 13 членів Виконавчого комітету та 2 з 7 членів Комісії з контролю файлів є жінками.

Інтерпол намагається зберігати так званий “географічний баланс”: в колегіальні органи призначаються представники різних держав для рівного врахування інтересів всіх країн-членів. Також, враховується баланс для різних континентів – наприклад, у Виконавчому комітеті є посада «Віце-президента для Північної та Південної Америк».

Але вищевказані принципи не застосовуються для посади Генерального секретаря. За весь час існування Організації лише 4 нації очолювали Інтерпол. Першим Генсеком Інтерполу був австрієць О. Дресслер, який протримався на своїй посаді найкоротший термін з усіх наступників – лише 6 років. Далі з 75 років існування Організації, 39 років Інтерпол очолювали французи. Ще по 15 років Інтерполом керували представник Об’єднаного Королівства Р. Кендалл (1985-2000) та представник США Р. Нобл (2000-2014).

Скільки коштує Інтерпол?

Загальний бюджет Інтерполу в 2020 р. склав 135 млн євро. З них 60 млн – обов’язкові внески, розмір яких визначається залежно від економічної ваги держави. Решта 75 млн – добровільні внески країн-учасниць та міждержавних організацій, в тому числі, обладнання, приміщення і відряджені співробітники.

Україною у 2020 році сплачено 52 310 євро (приблизно по 5 коп. на рік з кожного громадянина). Для порівняння державний бюджет України за 2020 р. тільки на органи прокуратури виділив понад 270 млн євро (по 240 грн з людини).

Найбільші внески в бюджет Інтерполу здійснює Франція – 240 тис. євро, США та Японія – по 230 тис. євро, Німеччина – 225 тис. євро, Сполучене Королівство 185 тис. фунтів стерлінгів, Нідерланди 200 тис. євро.

Автор:

Денис Бугай, партнер VB PARTNERS