Інститут запобіжних заходів є способом забезпечення кримінального провадження, який спрямований на гарантування належної поведінки підозрюваного. Запобіжний захід у кримінальному процесі може застосовуватися при наявності одночасно таких складових: (1) обґрунтована підозра, в тому що підозрюваний взагалі міг вчинити конкретний злочин, (2) ризики, що він буде якимось чином впливати чи перешкоджати досудовому розслідуванню.

Тому стратегія захисту в основному і полягає у доведенні відсутності вищевказаних складових з метою взагалі не застосування до підзахисного запобіжного заходу, або ж застування найбільш м’якого запобіжного заходу.

Виходячи з цього, кожен захисник (група захисників) визначає тактичні напрямки своєї роботи.

Щодо обґрунтованості підозри.

Якщо стороні захисту вдається переконати суд у тому, що існують великі сумніви, що підзахисний міг вчинити злочин чи мала місце взагалі подія злочину –  звичайно до підзахисного не може бути застосований будь-який запобіжний захід. В даному випадку встановлюється факт необґрунтованості підозри.

Проте, таке трапляється не досить часто, оскільки на даному етапі для обґрунтованості підозри слідчому судді достатньо встановити, що докази слідства не є очевидно необґрунтованими чи недопустимими. І якщо є хоч деякі підстави вважати що підзахисний міг вчинити злочин, то запобіжний захід застосовується. В цьому випадку захисникам потрібно домогтися найбільш м’якого запобіжного заходу для свого Клієнта.

Щодо ризиків перешкоджанню досудовому розслідуванню.

Необхідно приділяти особливу увагу доказуванню відсутності ризиків перешкоджання зі сторони підзахисного проведенню досудового розслідування.

Таке перешкоджання може проявлятися у переховуванні від слідства, чиненні тиску на свідків/потерпілих, знищенні речових доказів, тощо.

Тут важливу роль грає характеристика особи підозрюваного, його репутація, спосіб  життя, соціальні зав’язки, коло життєвих інтересів, майновий стан, стан здоров’я, вік, наявність осіб на утриманні, взаємодія з органами досудового розслідування та судом.

Адвокат має довести, що його підзахисний є порядною особою з бездоганною репутацією, а також з належною професійною, побутовою та процесуальною поведінкою.

Тому, варто у досить короткий час зібрати докази, які підтверджують вищевказані якості Клієнта. Чому у короткий? Бо запобіжні заходи обираються, як правило, в дуже стислі строки.

Такими доказами можуть бути:

  • Характеристика з місця роботи;
  • Заяви осіб про готовність взяти на особисту поруку;
  • Документи, що підтверджують наявність осіб на утриманні (свідоцтво про народження дітей, пенсійні посвідчення батьків, посвідчення про інвалідність та інші документи);
  • Професійні відзнаки (державні нагороді, подяки, грамоти та інші);
  • Медичні документи, які підтверджують діагноз Клієнта або його близьких родичів;
  • Документи, що підтверджують місце проживання;
  • Документи про дохід (довідка про заробітною плату, податкова звітність);
  • За наявності, документи, які підтверджують належну процесуальну поведінку підзахисного у кримінальному провадженні.

Щодо застави та обґрунтування її розміру.

Слід також приділити увагу такому запобіжному заходу як застава, вірніше її розміру. В Кримінальному процесуальному кодексі України встановлений максимальний розмір застави, що у гривневому еквіваленті, на даний час, складає суму біля 800 000 грн. Однак передбачені випадки, коли суддя може виходити за межі граничних розмірів застави.

На практиці, це трапляється досить часто. При цьому, сторона обвинувачення просить суд визначити заставу у розмірі, виходячи із розміру завданої кримінальним правопорушенням майнової шкоди. Такий підхід є неправильним і суперечить практиці Європейського суду з прав людини. При цьому такий підхід призводить до застосування непомірної застави для підозрюваного.

Розмір застави має визначатися, в першу чергу, враховуючи майновий стан підозрюваного і бути таким, щоб гарантував виконання ним покладених обов’язків. Застава – це не покарання та не компенсація збитків, а інструмент забезпечення кримінального провадження.

Крім того, сторона обвинувачення досить часто «приписує» підозрюваному майно, яке йому не належить. Зокрема, це може бути майно родичів, які навіть не проживають разом однією сім’єю.

Обов’язково при врахуванні майнового стану підозрюваного сторона обвинувачення має надати правовстановлюючі чи реєстраційні документи, які підтверджують право власності саме підозрюваного. В інакшому випадку таке майно не повинне бути враховано судом, як доказ майнового стану.

Щодо пом’якшення запобіжного заходу та «зняття» з підзахисного обов’язків.

З результатом розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу слідчий суддя або відмовляє в його застосуванні або застосовує у вигляді тримання під вартою, домашнього арешту, застави з визначенням її розміру, особистої поруки, особистого зобов’язання.

Також, при застосуванні запобіжного заходу на підозрюваного, як правило, покладаються обов’язки, наприклад, не відлучатися без дозволу слідчого, прокурора з місця свого проживання, не спілкування зі свідками/підозрюваними, здати паспорти для виїзду за кордон, повідомляти правоохоронні органи про зміну місця свого проживання, носити засіб електронного контролю.

Строк дії таких заходів/обов’язків не перевищує 60 днів, після чого за клопотанням сторони обвинувачення можуть бути продовженими.

При цьому, слід звернути увагу, що при кожному продовженні, сторона захисту може надавати суду нові докази та аргументи, чому той чи інший обов’язок не повинен бути продовженим.

Крім того, сторона захисту може подавати клопотання про зміну запобіжного заходу вже через місяць після його застосування.

Як показує практика, досить часто спостерігається тенденція, чим довше триває досудове розслідування та чим частіше продовжується строк дії запобіжного заходу/обов’язків, тим поступово вони судом пом’якшуються.

Таким чином, саме від проактивності та професійності адвокатів залежить послаблення, через певний час, запобіжного заходу для Клієнта або ж навіть «скасуванню» обов’язків та будь-яких обмежень.

Автор: ОЛЕКСАНДР ЛУК’ЯНЕНКО, партнер VB PARTNERS