Інтерпол – це фактично гігантська база даних, що використовується правоохоронцями 24/7. Відповідно, потрапити в розшук Інтерполу – це опинитися під прицілом поліції приблизно 300 разів в секунду. При цьому, постає логічне питання: які країни «бачить» Інтерпол, а які – ні?

Держави-члени Інтерполу

Географія Інтерполу невпинно зростає. На сьогоднішній момент Організація об’єднує 194 країни. Так, лише за останні два роки до неї приєдналися навіть такі мікро-держави як Вануату, Кірібаті та Соломонові острови. Фактично, Інтерпол є другою за масштабами міждержавною організацією після ООН (яка нараховує 195 членів).

Членство в Інтерполі не є “автоматичним”: рішення про вступ держави до Організації затверджується всіма державами-членами на засіданні Генеральної асамблеї більшістю в 2/3 голосів (на сьогоднішній день це не менше 129 голосів). Сама процедура “вступу” триває приблизно 1 рік.

Інтерполом розроблений комплекс критеріїв, яким має відповідати держава для вступу в організацію, а саме:

  1. Класичні вимоги “державності” (наявність території, населення, уряду і можливості вступати у відносини з іншими державами);
  2. Участь і визнання в інших міжнародних організаціях – насамперед ООН, а також ключові регіональні організації;
  3. Неухильне слідування нормативно-правовим актам Інтерполу,
  4. Наявність державного органу (або уповноваженої особи), який надалі буде виконувати функції національного центрального бюро.

Фактично, членство в Інтерполі можна розглядати як визнання повноцінної правосуб’єктності держави на міжнародній арені. Країна «потрапила» в Інтерпол – отже, її визнають. Свого часу були окремі проблеми зі вступом до Інтерполу Аруби, Островів Кука, Чорногорії, Кюрасао, Сен-Мартен, ПАР, Палестини і т. д. Приміром, Палестина стала повноправним членом Інтерполу лише у 2017 р., після набуття статусу держави-спостерігача в ООН (до цього, вступ Палестини фактично “блокував” Ізраїль). Натомість, у зв’язку з відсутністю достатньої кількості голосів підтримки, Косово відмовляли в членстві Інтерполу 4 рази. Останнього разу, у 2017 р. Косово за власної ініціативою відмовилось від заявки на членство в Інтерполі у саме зв’язку відсутністю достатніх голосів «за».

Держави, на які не поширює юрисдикцію Інтерпол

То де все ж таки не «дістане» Інтерпол? Поза «юрисдикцією» Інтерполу залишилось лише 4 держави: Північна Корея, Мікронезія, Палау та Тувалу, а також «спірні» та невизнані території – Косово, так звані «ДНР» та «ЛНР», Абхазія та Південна Осетія, Придністров’я, Північний Кіпр та ін.

Автори:

Денис Бугай, партнер VB PARTNERS

Ольга Чех, адвокат VB PARTNERS