Україна протистоїть воєнній агресії росії вже більше трьох місяців. ЗСУ виборює наше право на існування, захищаючи життя українців, а бізнес продовжує працювати, забезпечуючи економічну стабільність.

Права національного бізнесу та інвесторів потребують і правового захисту у воєнний час. Це – фронт боротьби юристів.

Партнер VB PARTNERS Олександр Лук’яненко, який спеціалізується на захисті бізнесу, розповідає, що змінилось у роботі, які послуги затребувані та, як правники допомагають інвесторам.

 

  1. Які проблеми ви бачите як кримінальний адвокат, що спеціалізується на захисті бізнесу?

З початку війни законодавець прийняв ряд змін до Кримінального процесуального кодексу України, які направлені на «спрощення» прийняття процесуальних рішень під час досудового розслідування. Зокрема, під час дії воєнного стану, значною мірою збільшилися повноваження прокурорів та, по суті, нівелюється суддівський контроль.

Зокрема, прокурорам надана можливість самостійно приймати рішення щодо надання тимчасового доступу до речей та документів, в тому числі до охоронюваної законом таємниці (банківської, лікарської тощо), проведення обшуку, негласних слідчих дій, арешту майна, затримання особи, обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та інші.

Звичайно, прокурор повинен приймати такі рішення, якщо слідчий суддя неспроможний вчасно виконати свої повноваження. Однак саме по собі таке розширення повноважень становить ризик для бізнесу.

Мова йде про можливе зловживання правоохоронців. Адже інститут слідчих суддів встановлював паритет між стороною захисту та стороною обвинувачення. Тепер сторона обвинувачення має набагато більші можливості, що може призвести до простого «зведення рахунків» або захоплення активів того чи іншого бізнесу.

Тому необхідно досить ретельно до цього відноситись та, у випадках зловживання, негайно оскаржувати дії прокурорів. Таке оскарження можливо до суду в межах територіальної юрисдикції якого вчинено злочин, після відновлення його роботи в іншій місцевості, або до іншого найбільш територіально наближеного суду.

  1. Які виклики постали перед національним бізнесом і інвестором?

В умовах практичної відсутності в країні нових інвестицій, перед національним та іноземним бізнесом першочерговим стоїть завдання збереження робочих місць та забезпечення нормального функціонування економіки України.

Звичайно, ніхто не буде поспішати інвестувати в нові проекти, будувати інфраструктуру, розширювати свій бізнес. Багато компаній втратило своє майно – виробництво, склади, приміщення, товар. Тому держава максимально швидко повинна розробити юридичні механізми, які допоможуть бізнесу відновити та продовжувати свою роботу. Зокрема, це стосується механізму відшкодування шкоди, посилення боротьби з «мародерством» та зменшення тиску на бізнес зі сторони правоохоронної системи.

  1. Які запити ви наразі отримуєте від клієнтів найчастіше? 

Як я вже зазначив, в першу чергу бізнес турбує відшкодування шкоди, завданої внаслідок вторгнення агресора на територію України. Тут має бути передбачений державою чіткий механізм відшкодування. Нажаль, на даний час такий механізм відсутній, і бізнес перебуває в стані певної невизначеності. Проте існує міжнародна практика врегулювання вказаних питань, від якої ми наразі відштовхуємось. Зокрема нашою компанією розроблено 4 варіанти (сценаріїв) відшкодування за рахунок активів російської федерації. Їх ми і пропонуємо нашим Клієнтам.   Наші висновки та позиції підтверджуються рішеннями останніх місяців владою України та урядів іноземних країн. Ми бачимо нестандартні підходи до відшкодування збитків та готовність обмежити «імунітет держави».

Досить актуальним для бізнесу є питання колабораціонізму. Особливо для того бізнесу, який залишився на окупованій території чи має там активи. Інколи начебто звичайна господарська діяльність може підпадати під ознаки колабораційної. Тому досить важливо ретельно проаналізувати свої бізнес-процеси, щоб випадково не стати пособником агресора та фігурантом кримінальних проваджень. Нами сформульовані рекомендації, які дозволять бізнесу мінімізувати вказані ризики та підготують підґрунтя до відновлення своїх прав та відшкодування завданої шкоди в майбутньому.

Також, гостро стоїть питання «мародерства», яке на територіях, які були окуповані агресором, завдали значної шкоди бізнесу. При чому, мародерством займались не лише окупанти але, досить часто, і місцеві жителі – наші співгромадяни. Зі сторони Клієнтів є попит на притягнення, в першу чергу, таких співгромадян до кримінальної відповідальності.

Звичайно, війна значною мірою трансформувала юридичний ринок, але в будь-якому випадку ми продовжуємо працювати і відстоювати інтереси Клієнтів навіть в умовах воєнного стану.